لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۸

ماسک «باربی» را هم مسخره کرد؛ حملات تند محافظه‌کاران به خاطر «کمبود مردانگی» در فیلم


ایلان ماسک در حساب توییتر (یا «اکس» یا هر چیزی که فردا نامش را به آن تغییر دهد) فیلم «باربی» را به باد تمسخر گرفت.

به گزارش «هالیوود ریپورتر» او نوشت: «اگر هر دفعه که باربی کلمه «پدرسالاری» را به زبان می‌آورد یک شات [استکان مشروب] بزنید، قبل از این که فیلم تمام شود، از حال رفته‌اید.‌»

ماسک انتقاد از این فیلم را در واکنش به یک «میم» که در آن توییتر را با فیلم باربی و نام جدید شبکه اجتماعی‌اش «اکس» مقایسه کرده، نوشته بود.

او جدیدترین فردی است که فیلم سینمایی باربی - از فیلمساز گرتا گرویگ که رکورد فروش گیشه‌های سینما را شکسته است، را به تبلیغات ایديولوژی‌های چپ‌گرایانه متهم کرده‌ است.

باربی در ۳ روز اول اکرانش نزدیک به ۱۶۲ میلیون دلار، تنها در آمریکا، فروش داشت.

فیلم باربی، زندگی «باربی کلیشه‌ای» با بازی مارگو رابی و «کن» با بازی راین گاسلینگ را دنبال می‌کند که پس از یک بحران وجودی «باربی‌لند» (سرزمین باربی) را ترک کرده و به دنیای واقعی سفر می‌کنند.

با این حال، بن شاپیرو، مفسر محافظه‌کار، در آخر هفته گذشته با انتشار یک ویدیوی ۴۳ دقیقه‌ای در یوتیوب، بدون این بین کلام خود نفس تازه کند، با خشم این فیلم را کوبید.

شپیرو، در این ویدیو که (تا زمان انتشار این خبر) ۱.۵ میلیون بار تماشا شده، در حالی که از خشم می‌خروشید، گفت: «از نظر سیاسی بخواهیم در نظر بگیریم، قضیه اصلی فیلم این است که زن و مرد در دو طرف قرار دارند و از یکدیگر متنفرند. و در واقع [فیلم می‌گوید] تنها راهی که می‌توانید دنیایی شاد داشته باشید این است که زنان به مردان اعتنا کنند و مردان هم به زنان اعتنا نکنند.

او پیش‌بینی کرد: «[باربی] قطعاً از بالای صخره [گیشه سینما] سقوط خواهد کرد.» او مصممانه گفت که فروش بالای این فیلم دوباره تکرار نخواهد شد.

شپیرو همچنین عروسک‌های باربی را در اعتراض به این فیلم به آتش کشاند که باعث تمسخر و انتقادهای زیادی آنلاین و در رسانه‌های اجتماعی شد.

تد کروز، سناتور تگزاس، هم سازندگان فیلم را متهم کرد که برای «حزب کمونیست چین خود شیرینی می‌کنند چون می‌خواهند از فروش فیلم در چین پول دربیاورند.»

کروز با این که اعتراف کرد فیلم را ندیده است به نقطه چین‌های روی نقشه چین در این فیلم اشاره کرد که محدوده‌های سرزمین‌های تحت کنترل حزب کمونیست چین در دریای چین جنوبی را تعیین می‌کنند.

مت والش، گوینده پادکست، که مستند ضد ترنس «یک زن چیست؟» را ساخته است، باربی را «تهاجمی‌ترین جشن تبلیغاتی فمینیستی و ضدمردانه که تاکنون ساخته شده است» نامید.

جینجر گیتز، زن مت گیتز، نماینده جمهوری‌خواه فلوریدا، با انتقاد از این که در این فیلم «به طور نا امید کننده‌ای» کمبود مردانگی یا به گفته خودش «کمبود تستوستیرون» وجود دارد، و به خاطر ضعیف و «توسری‌خور بودن» کِن، خواستار تحریم فیلم باربی شد.

با این حال، به نظر می رسد اکثریت قریب به اتفاق بینندگان باربی با این انتقادات موافق نیستند.

باربی نه تنها ۹۰ درصد امتیاز مثبت منتقدان را در سایت نقد فیلم «راتِن تومیتو» کسب کرده است، بلکه ۹۰ درصد امتیاز مثبت تماشاگران را به خود اختصاص داده است، که آن را هم از نظر واکنش منتقدان و هم از نظر تماشاگران به عنوان یک فیلم پرفروش نادر در راس عناوین ابرقهرمانی یا فیلم‌های فرنچایز قرار داده است.

XS
SM
MD
LG