لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۹

دفتر حزب دموکرات کردستان در بغداد توسط طرفداران حشد‌الشعبی به آتش کشیده شد


آتش زدن دفتر حزب دموکرات کردستان در بغداد (عکس از روی ویدیوی منتشره در شبکه‌های اجتماعی)
آتش زدن دفتر حزب دموکرات کردستان در بغداد (عکس از روی ویدیوی منتشره در شبکه‌های اجتماعی)

هواداران شبه‌نظامیان حشد‌الشعبی در نخستین ساعات روز دوشنبه، هشتم فروردین با حمله به دفتر حزب دموکرات کردستان در بغداد، این ساختمان را به آتش کشیدند.

به گزارش خبرنگار صدای آمریکا، صدها تن از طرفداران حشد الشعبی، با حمل تصاویری از آیت‌الله سیستانی، قاسم سلیمانی و پرچم‌های گروه‌های شیعی نزدیک به جمهوری اسلامی، در اعتراض به انتشار توئیتی توسط نَعیف جَردو احمد گه‌ر گه‌ری، از اعضای این دفتر به ساختمان آن حمله و این دفتر را به آتش کشیدند.

نعیف احمد که پیشتر نامزد حزب دموکرات برای انتخابات مجلس عراق در سال ٢٠١٨ بود، با انتشار توئیتی نوشته بود که او طرفدار مرجعیت فردی با نسب عربی است و مرجعیت هندی‌تباران، ایرانیان، و افغان‌ها را نمی‌پذیرد حتی اگر آن‌ها عمامه سیاه به سر کنند.

این توئیت که کمی بعدتر از صفحه کاربری نعیف احمد پاک شد با واکنش تند طرفداران آیت‌الله سیستانی و بعضی از هوادارن حشدالشعبی مواجه شد.

اندکی پس از این توییت، کانال تلگرامی صابرین نیوز وابسته به حشد الشعبی از طرفداران خود خواست که فورا مقابل دفتر آن حزب تجمع کنند.

طرفداران حشد الشعبی با در دست داشتن عکس‌های قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس، به دفتر حزب دموکرات حمله کردند و آن را به آتش کشیدند.

حزب دموکرات در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن اظهارات نَعیف احمد، گفت که این شخص هیچ ارتباطی با این حزب ندارد.

مسعود بارزانی، رهبر حزب دموکرات کردستان عراق، هم روز دوشنبه در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن این اظهارات و آتش زدن ساختمان حزب دموکرات، اعلام کرد که بی‌احترامی به مقدسات قابل قبول نیست.

وزارت امور داخلی حکومت اقلیم کردستان هم اعلام کرده که نَعیف احمد دستگیر و به مقامات قضایی تحویل داده شده است.

نَعیف احمد پیش از دستگیری، اظهارات خود در توییتر را پاک کرده و پوزش خواسته بود.

به گفته برخی تحلیلگران سیاسی اظهارات شخصی نَعیف احمد، بهانه‌ای بوده برای به گفته آنها احزاب بازنده در انتخابات، تا برای رسیدن به خواسته‌های خود همانند گذشته تنش‌ها در عراق را افزایش دهند.

XS
SM
MD
LG