لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۳

مقامات کُرد شمال سوریه ۳۲۴ شهروند سوری را از اردوگاه الهول آزاد کردند


اردوگاه الهول - آرشیو
اردوگاه الهول - آرشیو

مقامات کرد در شمال شرقی سوریه ۳۲۴ نفر از شهروندان سوری را از یک اردوگاه پناهندگان که هزاران نفر، از جمله خانواده‌های جنگجویان داعش را در خود جای داده است، آزاد کردند.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، مقامات محلی گفتند این افراد که بیشتر آنها زن و کودک بودند، روز چهارشنبه اردوگاه الهول را ترک کردند.

منیر محمد، یکی از مقامات اردوگاه الهول، گفت: «تصمیم برای آزاد کردن این افراد که ۹۲ خانواده را تشکیل می‌دهند، پس از تایید اسناد و هویت آنها گرفته شد.»

آقای محمد روز چهارشنبه ۲۴ شهریور به صدای آمریکا گفت، این هجدهمین گروه تشکیل یافته از اتباع سوری است که از آغاز کارزار تحت رهبری آمریکا که «خلافت» داعش را در مارس ۲۰۱۹ نابود کرد، اردوگاه را ترک کرده‌اند.

ائتلاف نیروهای دموکراتیک سوریه به رهبری کردها که در نبرد با داعش مورد حمایت آمریکا بوده است، هنگامی که آخرین پایگاه گروه تروریستی در سوریه را در سال ۲۰۱۹ به تصرف خود در آورد، هزاران جنگجوی داعش و خانواده‌های آنها را بازداشت کرد.

به گفته مقامات این اردوگاه، هنوز حدود ۶۲ هزار نفر از جمله ۲۲ هزار تبعه سوری در کمپ الهول زندگی می‌کنند. حدود ۳۰ هزار نفر از افرادی که در الهول زندگی می‌کنند پناهندگان عراقی هستند.

آقای محمد گفت تا کنون به ۱۶۰۰ خانواده سوری اجازه ترک اردوگاه داده شده است، ولی تعداد افرادی که آزاد شده‌اند منتشر نشده است. در ماه مه سال جازی نیز ۹۵ خانواده عراقی از اردوگاه آزاد شده و به عراق بازگردانده شدند.

XS
SM
MD
LG