لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۸

عفو بین‌الملل: پناهندگان سوری که به وطن بازگشتند مورد شکنجه و تجاوز جنسی قرار گرفته و برخی ناپدید شده‌اند


اردوگاه پناهندگان سوری در سوریه - آرشیو
اردوگاه پناهندگان سوری در سوریه - آرشیو

عفو بین‌الملل روز سه شنبه، ۱۶ شهریور، اعلام کرد که شماری از پناهندگان سوری که به وطن خود بازگشتند، به دست نیروهای امنیتی سوریه تحت شکنجه قرار گرفته، بازداشت شده، و یا ناپدید شده‌اند - که این امر نشان می‌دهد هیچ جای این کشور امن نیست.

عفو بین الملل گفته است که شماری از پناهندگان سوری پس از آنکه به کشور خود بازگشته‌اند، مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند.

عفو بین المل می‌گوید که بازداشت خودسرانه و یا غیرقانونی ۱۳ زن را مستند کرده است که برخی از آنها درباره بستگان مذکر خود مورد بازجویی قرار گرفته‌اند و ۱۰ کودک بین سه هفته تا ۱۶ سال نیز با مادران خود بازداشت شدند. این نهاد حقوق بشری می‌گوید نیروهای امنیتی پنج کودک را تحت شکنجه و بدرفتاری قرار دادند. این زنان در حالی به سوریه بازگشتند که خانواده‌ها گمان می‌بردند مقامات سوری بیشتر روی مردان حساس هستند.

عفو بین الملل در بخشی از گزارش خود می‌گوید پنج مورد را مستند کرده است که افراد پس از بازگشت از سوریه جان باختند در حالی که از سرنوشت ۱۷ نفری که به زور ناپدید شدند، هنوز خبری نیست.

کسانی که بازگشته‌اند از سوی نیروهای امنیتی به خیانت به کشور و یا «تروریسم» متهم شده‌اند.

این سازمان با اشاره به این موارد می‌گوید هر دولتی که ادعا می‌کند سوریه حالا امن است، «به طور عمد واقعیت‌های وحشتناک در روی زمین را نادیده می‌گیرد و آوارگان را بار دیگر نگران جانشان می‌کند.»

XS
SM
MD
LG