لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۷

طالبان یک سرباز سابق بریتانیایی را به اتهام تلاش برای خارج کردن صدها پناهجو از افغانستان دستگیر کرد


آرشیو
آرشیو

تلاش یک سرباز پیشین بریتانیایی برای کمک به خروج زمینی چهارصد پناهجوی افغانستانی و انتقال آنها به یکی از کشورهای مجاور افغانستان شکست خورد و جنگجویان طالبان او را دستگیر کردند.

بن اسلیتر، سرباز پیشین پلیس نظامی سلطنتی که در حال حاضر مجموعه‌ای از سازمان‌های غیرانتفاعی را اداره می‌کند، پس از تسلط طالبان بر افغانستان، در تلاش بود که شخصا کارمندان خود و خانواده‌های آنها را از آن کشور خارج کند.

او پس از آن که نتوانست برای این افراد در هواپیماهای بریتانیایی جا بگیرد، تصمیم گرفت آنها را از مرز زمینی خارج کند و به یکی از کشورهای مجاور ببرد.

اما اسلیتر و تعدادی از همکارانش که در هتل یکی از شهرهای مرزی افغانستان اقامت داشتند، روز پنجشنبه توسط طالبان بازداشت شدند و نقشه فرار شکست خورد.

آقای اسلیتر پس از بازجویی و احراز هویت خود آزاد شد و طالبان به او گفتند که می‌تواند از مرز عبور کند. ولی آنها به همراهان افغانستانی او به این دلیل این که ویزای بریتانیا نداشتند، اجازه خروج ندادند و آنها را به کابل بازگردانند.

این سرباز پیشین بریتانیایی به روزنامه «تلگراف» می‌گوید که به تلاش خود برای کمک به این افراد ادامه می‌دهد و آنها را از افغانستان خارج خواهد کرد.

او ضمن انتقاد از مقامات بریتانیایی، از آنها خواست برای کمک به افغانستانی‌ها و افرادی که با قدرت‌گیری طالبان در این کشور در شرایط دشواری قرار گرفته‌اند، اقدامات بیشتری انجام دهند.

پس از خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان در ۳۱ ماه اوت، و تعطیلی فرودگاه حامد کرزی کابل، مقامات بریتانیایی از آن گروه از شهروندان خود که موفق به ترک افغانستان نشده‌اند، خواستند که از طریق مرزهای زمینی به کشورهای همجوار بروند.

این در حالی است که به دلیل عدم هماهنگی‌های لازم با کشورهای منطقه و سختگیری طالبان، این افراد با چالش‌های زیادی مواجه هستند.

دومنیک راب وزیر خارجه بریتانیا اخیرا برای گفت‌وگو با طالبان به دوحه قطر رفت تا به بررسی شرایط موجود بپردازد.

XS
SM
MD
LG