لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۲

وزیر خارجه آمریکا از تخصیص میلیون‌ها دلار کمک‌‌ بشردوستانه به مردم افغانستان خبر داد


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده

وزیر خارجه ایالات متحده با انتشار بیانیه‌ای از تخصیص ۶۴ میلیون دلار دیگر در قالب کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان خبر داد و گفت که آمریکا «بزرگترین اهداکننده کمک‌های انسان‌دوستانه به افغانستان است.»

بنا بر بیانیه آنتونی بلینکن که شامگاه دوشنبه در تارنمای وزارت خارجه منتشر شد، با احتساب مبلغ اعلام شده مجموع کمک‌های انسان‌دوستانه آمریکا به مردم افغانستان در سال مالی جاری به حدود ۳۳۰ میلیون دلار،‌ و از سال ۲۰۰۲ تاکنون به حدود چهار میلیارد دلار، رسیده است.

آقای بلینکن در این بیانیه با تاکید بر این که این کمک‌ها از طریق سازمان‌های مستقل بشردوستانه مانند سازمان بهداشت جهانی و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل ارائه خواهد شد، یادآور شد که شرکای ایالات متحده با استفاده از این کمک‌ها خواهند توانست به نیازهای ضروری مردم افغانستان که بر اثر خشکسالی و همه‌گیری کرونا وخیم‌تر شده است، رسیدگی کنند.

وزیر خارجه آمریکا ضمن تقدیر از همسایگان افغانستان که مدت‌ها میزبان خیل پناهجویان بوده‌اند، آمریکا را «بزرگترین اهداکننده» کمک به افغانستان خواند و از «پشتیبانی از پناهجویان» به عنوان اولویت چندین ساله ایالات متحده یاد کرد.

آنتونی بلینکن بار دیگر ضمن یادآوری تعهدات طالبان نسبت به رعایت حقوق اقشار مختلف مردم افغانستان، تاکید کرد که آمریکا برای حمایت از حقوق همه اعضای جامعه آن کشور، تلاش خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG