لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۰

کره جنوبی در حال بررسی لغو تحریم‌های یکجانبه خود علیه کره شمالی است


کانگ کیونگ-وا وزیر امور خارجه کره جنوبی - آرشیو
کانگ کیونگ-وا وزیر امور خارجه کره جنوبی - آرشیو

وزیر خارجه کره جنوبی روز چهارشنبه اعلام کرد، جهت تحرک بخشی بیشتر به روند دیپلماتیک کنونی برای کاهش تنش‌ها با کره شمالی، سئول در فکر لغو برخی تحریم‌های یکجانبه خود علیه پیونگ یانگ است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، کانگ کیونگ-وا در سخنانی در پارلمان کره جنوبی گفت دولت در حال بررسی لغو تحریم‌هایی است که در پی حمله مرگبار سال ۲۰۱۰ به یک ناو کره جنوبی علیه کره شمالی اعمال کرد.

این مطلب چند روز پس از آن بیان می‌شود که دور جدید مذاکرات سطح عالی دو کره برگزار شد و دو طرف در مورد نحوه اجرای توافق‌هایی که ماه گذشته در جریان نشست سران دو کشور حاصل شد، گفت‌وگو کردند.

افزایش آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای کره شمالی در سال گذشته موجب شد تنش بین دو همسایه، و همچنین تنش بین پیونگ یانگ و واشنگتن، افزایش یابد و تحریم‌های بین المللی بیشتری نیز علیه کره شمالی اعمال شود.

در اوج تنش‌ها، کره شمالی در چرخشی ناگهانی خواستار گفت‌وگو با همسایه جنوبی شد و در نهایت سران دو کشور در یک رویداد تاریخی روز ۷ اردیبهشت در منطقه صفر مرزی حائل بین دو کشور با هم دیدار کردند.

در پی مذاکرات مقام‌های ارشد دو کره، سئول از تمایل کیم جونگ اون رهبر کره شمالی برای دیدار با دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده خبر داد؛ دیداری تاریخی که در نهایت ۲۲ خرداد در سنگاپور انجام شد.

به نوشته آسوشیتدپرس، لغو تحریم‌های یکجانبه کره جنوبی علیه کره شمالی شاید تاثیر چندانی در کوتاه مدت نداشته باشد، چرا که تحریم‌های ایالات متحده و شورای امنیت سازمان ملل همچنان به قوت خود باقی هستند.

در همین راستا دولت چین روز چهارشنبه گفت، پکن، مسکو و پیونگ یانگ معتقد هستند که شرایط کنونی اقتضا می‌کند تحریم‌های شورای امنیت علیه کره شمالی، جهت تقویت دیپلماسی بوجود آمده، اصلاح شوند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت خارج چین این موضع را در یک بیانیه رسمی و یک روز پس از نشست مقام‌های ارشد سه کشور در پایتخت روسیه بیان کرده است. روسیه و چین بطور سنتی روابط خوبی با کره شمالی دارند.

دولت پرزیدنت ترامپ بارها تاکید کرده است که به رغم خوش‌بینی به تمایل رهبر کره شمالی به خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره، تا تحقق کامل و قابل راستی‌آزمایی آن، تحریم‌های پیونگ یانگ پا بر جا خواهند بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG