لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۰

سفر آسیایی وزیر خارجه آمریکا؛ پمپئو پیش از دیدار از کره شمالی وارد ژاپن شد


مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا که قرار است به پایتخت کره شمالی سفر کند، در آغاز سفر خود وارد ژاپن شد.

رئیس تشکیلات دیپلماسی آمریکا که قرار است یکشنبه ۱۵ مهر برای چهارمین بار از پیونگ یانگ بازدید کند، هنگام حضور در توکیو ابتدا با «تارو کونو» همتای ژاپنی خود در مورد روند مذاکرات با کره شمالی گفتگو کرد.

او سپس در گفت و گو با شینزو آبه نخست وزیر ژاپن به او اطمینان داد که موضوع رهایی شهروندان ژاپنی به گروگان گرفته شده در کره شمالی نیز در دستور کار گفتگوهای او با مقام های آن کشور قرار دارد.

مایک پمپئو گفت: «در مذاکرات با کره شمالی در مورد خلع سلاح اتمی آن کشور، بر ضرورت آزادی شهروندان ژاپنی به گروگان گرفته شده، تاکید خواهم کرد، زیرا واشنگتن و توکیو باید در تمام موارد مربوط به کره شمالی مواضع کاملاً متحد اتخاذ کنند.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز گفت که دیدار رسمی آقای پمپئو از کره شمالی با هدف پیگیری تعهدات متقابل رهبران آمریکا و کره شمالی در کنفرانس چهار ماه پیش در سنگاپور انجام می‌شود.

هدر ناوئرت توضیح داد: «این چهارمین سفر وزیر خارجه به کره شمالی در کمتر از یک سال است، که اولین آن در زمان ریاست بر سیا و سه سفر بعدی او در زمانی انجام شده که رهبری دیپلماسی خارجی آمریکا را در دست داشته است.»

وی افزود:‌ «این نمایانگر تعهد پرزیدنت ترامپ به توافق هایش با رهبر کره شمالی در کنفرانس سران در سنگاپور است و وزیر خارجه آمریکا نیز برای پیگیری همین توافق ها به کره شمالی مسافرت خواهد کرد.»

وزیر خارجه آمریکا در این سفر از کره جنوبی و چین نیز دیدار خواهد کرد.

پیش از آغاز سفر آقای پمپئو، دور جدیدی از مذاکرات سطح عالی دو کره روز جمعه ۱۳ مهر در پیونگ یانگ پایتخت کره شمالی، برگزار شد و دو طرف در مورد نحوه اجرای توافق‌هایی که ماه گذشته در جریان نشست سران دو کشور حاصل شد، گفت‌وگو کردند.

رئیس جمهوری کره جنوبی و رهبر کره شمالی، اواخر شهریور در پیونگ یانگ دیدار کردند. سئول و پیونگ یانگ در جریان این دیدار توافق کردند کره شمالی تاسیسات آزمایش‌های موشکی خود را با حضور ناظران بین‌المللی تعطیل کند و تنها تاسیسات هسته‌ای خود را نیز، در صورت اقدام متقابل ایالات متحده، برچیند.

به دنبال دیدار تاریخی رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی در خرداد ماه امسال در سنگاپور، پیونگ یانگ اعلام کرد که حاضر است برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را در ازای مشوق‌ اقتصادی و لغو تحریم‌ها، متوقف کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG