لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۲

کره شمالی درباره بروز جنگ اتمی هشدار داد


کارگران کره جنوبی منطقه صنعتی مشترک کایسونگ، در مرز کره شمالی خارج می شوند.
کارگران کره جنوبی منطقه صنعتی مشترک کایسونگ، در مرز کره شمالی خارج می شوند.
کره شمالی می گوید شبه جزیره کره بسوی یک جنگ هسته ای پیش می رود، و دبیر کل سازمان ملل متحد درباره بروز وضعیت «غیر قابل کنترل» هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کمیته صلح آسیا- اقیانوسیه روز سه شنبه دربیانیه ای که خبرگزاری رسمی کره شمالی منتشرکرد گفت «وضع درشبه جزیره کره به یک جنگ هسته ای نزدیک می شود.»

کمیته فوق گفت نمی خواهد شاهد قربانی شدن خارجیان در کره جنوبی باشد و از تمام نهادها، شرکت ها و گردشگران خارجی درخواست کرد تمهیدات لازم را برای حفاظت ازخود به عمل آورند و از این کشور خارج شوند.

کمیته آمریکا وکره جنوبی را مسئول افزایش خطر جنگ می داند.

خبرگزاری فرانسه می گوید آمریکا روز سه شنبه هشدار کره شمالی را رد کرد و سخنگوی کاخ سفید پیونگ یانگ را بدلیل تندگویی هایی که فقط موجب افزایش تنش می شود به باد انتقاد گرفت.

سخنگوی سفارت بریتانیا درسئول در بیانیه ای گفت اتباع کشور در کره جنوبی با خطر فوری روبرو نیستند. سفارتخانه های آمریکا، فرانسه و کشورهای دیگر نیز بیانیه های مشابهی صادرکردند.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد که به رم رفته است گفت در تلاش برای کاهش تنش در شبه جزیره کره، با رهبران چین صحبت کرده و قصد دارد روز پنجشنبه در این باره با باراک اوباما گفت و گو کند.

آقای بان گفت: «سطح فعلی تنش بسیار خطرناک است و یک حادثه کوچک ناشی از اشتباه محاسبه یا قضاوت نادرست می تواند وضعیتی غیرقابل کنترل به وجودآورد.»
XS
SM
MD
LG