لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۰

آمریکا موشکهای پیشرفته خود را در گوام مستقر میکند


وزارت دفاع آمریکا تصمیم دارد تا موشکهای دفاعی خود را به خاطر تقابل با تهدیدهای کره شمالی به جزیره گوام منتقل کند.

چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه گفت شعارهای تحریک آمیز کره شمالی در واقع یک خطر جدی را به همراه دارد، خطری که احتمالا به این زودیها هم از بین نمی رود.

اما همانطور که تحریکات کره شمالی در چند روز اخیر ملموس تر شده است هشدارهای آمریکا نیز در همان جهت حرکت کرده تا جاییکه پنتاگون اعلام کرده آنها آماده اند تا به هرگونه اقدام کره شمالی علیه ایالات متحده و یا متحدانش، پاسخ جدی دهند.

در همین راستا، پنتاگون موشکهای دفاعی پیشرفته خود را موسوم به «تاد» به جزیره گوام در اقیانوس آرام می فرستد تا نشان دهد واشنگتن برای دفاع از منافع خود ازهیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد.

گوام یکی از نقاطی است که کره شمالی تهدید به حمله کرده است. از جمله محلهای دیگری که پیونگ یانگ تهدید به حمله کرده کره جنوبی، هاوایی و ایالات متحده است.

وزیر دفاع آمریکا گفت گرچه این تهدیدها غیرمحتمل بنظر میرسند اما ما باید آنها را جدی بگیریم.

در هر حال ایالات متحده مرتبا در حال اجرای رزمایشهای مشترک با کره جنوبی است. اما نیروهای آمریکایی در روزهای اخیر نمایش قدرت خود را نیز تشدید کرده اند.

ازجمله این نمایشها پرواز هواپیماهای بمب افکن بر فراز شبه جزیره کره بوده که شامل بمب افکن های بی -52 استیلث اند که توانایی دارندتاسیسات هسته ای را هدف قرار دهند. همچنین نیروی دریایی آمریکا که مجهز به سلاحهای ضد موشکهای نابود کننده اند، در منطقه حضور پیدا کرده اند.

برای مقامهای آمریکایی مساله عمده اجتناب از محاسبه غلط است که در بدترین حالت میتواند یک تقابل هسته ای را به حد امکان برساند.

وزیر دفاع آمریکا در همین رابطه خاطر نشان کرد، اشتباه فقط یکبار اتفاق می افتد و این زمانی است که من دیگر نمی خواهم وزیر دفاعی باشم که فقط یکبار اشتباه کرده است.
XS
SM
MD
LG