لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۵

خطر گروگانگیری درشبه جزیره کره


 گمرک کره شمالی به کامیون های کره جنوبی اجازه ورود نداد و آن ها را پس فرستاد . ۳ آوریل ۲۰۱۳
گمرک کره شمالی به کامیون های کره جنوبی اجازه ورود نداد و آن ها را پس فرستاد . ۳ آوریل ۲۰۱۳

کره شمالی در روز چهارشنبه از ورود کارگران کره جنوبی به یک منطقه مشترک صنعتی که درست در شمال مرز دو کشور واقع شده، جلوگیری کرد. این تازه ترین اقدام در راستای اوج گرفتن تنش در شبه جزیره کره است که یکی از معدود زمینه های همکاری میان دو کشور را در خطر قرار داده است.

صدها کارگر و مهندس کره جنوبی در منطقه صنعتی مشترک که تحت کنترل نظامی و حد فاصل دو کشور همسایه است کار می کنند اما آنان روز چهارشنبه اجازه ورود به مجموعه صنعتی را نیافتند.

کیم هیون-سوک، وزیر اتحاد کره جنوبی از اقدام اخیر کره شمالی ابراز تاسف کرد و گفت اگر مواد غذایی منتقل نشود، کنترل امور از دست خارج خواهد شد.

آقای کیم گفت اختلال اخیر «مانعی جدی در راه عملکرد درست» مجموعه است.

این نگرانی وجود دارد که اگر تنش و خشونت میان دو کشور بروز کند هر شهروند کره جنوبی که در مجموعه صنعتی فوق است در خطر گروگان گیری قرار بگیرد.

روز چهارشنبه وزیر دفاع کره جنوبی به حزب حاکم این کشور گفت در صورت بروز این خطر، از هر نظر حتی از نظر اقدام نظامی آماده باشند.

کره جنوبی ۱۲۵ کارخانه در منطقه صنعتی مرزی با کره شمالی دارد اما در این میان کره شمالی بیشترین نصیب را می برد.

۵۰ هزار کارگر این کارخانجات شهروندان کره شمالی هستند و این مجموعه صنعتی سالانه ۲ میلیارد دلار به کشور فقرزده و منزوی کره شمالی واریز می کند.

اقدام پیونگ یانگ در ممانعت از ورود کارگران کره جنوبی به کارخانه مرزی یک روز پس از آن انجام گرفت که کره شمالی اعلام کرد فعالیت در راکتور اتمی یونگ بیون برای تولید سلاح اتمی از سرگرفته می شود. کره شمالی به سبب اقداماتش در تولید موشک بالستیک و سلاح اتمی تحت تحریم های سنگین سازمان ملل متحد است.

ژنرال جیمز ترومن، فرمانده ۲۸ هزار نیروی آمریکایی در کره جنوبی به شبکه خبری ای بی سی گفت که منطقه مشترک امنیتی در مرز کره شمالی و جنوبی به شدت تنش زده است. او گفت:‌ «وضعیت منقلب و خطرناک است و هرگونه اشتباه محاسباتی از سوی کره شمالی می تواند تحریک آمیز باشد.»

در صورت بروز جنگ احتمالی، ژنرال ترومن مسئول نیروهای نظامی کره جنوبی تحت فرماندهی مشترک خواهد بود.

کره شمالی و کره جنوبی در اوایل دهه ۱۹۵۰ سه سال با یکدیگر جنگیدند. این جنگ شبه جزیره کره را به ویرانی کشاند.

XS
SM
MD
LG