لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۷

شبه جزیره کره: راه صلح از جنگ می گذرد؟


مانور نظامی سربازان کره جنوبی
مانور نظامی سربازان کره جنوبی
به نظر می رسد که تنش در شبه جزیره کره بزرگترین چالش امنیتی اکنون جهان باشد. اما این مشکل، هر چه باشد، تازه نیست و بیش از ۶ دهه است که لاینحل مانده .

۷ دهه است که میان دو کره اختلاف هست و هر دو کشور مدعی مالکیت تمامی شبه جزیره کره هستند و هیچ کدام دیگری را به لحاظ دیپلماتیک به رسمیت نمی شناسد.

طی هفته های اخیر کره شمالی تهدید کرده که جنگ با همسایه جنوبی خود را از سرگیرد و حتی به ایالات متحده حمله اتمی کند. روز ۵ مارس امسال، کره شمالی اعلام کرد که به آتش بس میان پیونگ یانگ و سئول پایان خواهد داد. این موضع شبیه موضعی بود که پیونگ یانگ در سال ۲۰۰۹ اتخاذ کرد. قرارداد آتش بس میان دو کره ۶۰ سال پیش با میانجیگری سازمان ملل متحد امضا شده است.

برخی تحلیلگران سیاسی معتقدند که دست کم این روزها پیشرفتی به سوی رسیدن به توافق یا معاهده صلح میان دو کره به چشم نمی خورد و به نظر می رسد که اعتماد سازی میان دو کره (به شکلی که خانم پارک، رییس جمهوری تازه کره جنوبی هم از آن سخن گفته)، بیش و پیش از هر چیز دیگری مهم و مطرح باشد.

بسیاری از ناظران و کارشناسان امور شبه جزیره کره باور دارند که تا زمان رسیدن به پیمان صلح میان دو کره، شرایط تنش آمیز کنونی ادامه می یابد و نیروهای دو ارتش از بزرگترین ارتش های جهان همچنان برای هم شاخ و شانه خواهند کشید.

همین ناظران و کارشناسان معتقدند که راه رسیدن به پیمان صلح، ممکن است از درگرفتن جنگ میان دو کره بگذرد.
XS
SM
MD
LG