لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۷

پیونگ یانگ: اگر سئول پوزش نخواهد انتقام می گیریم


در تجمع های اعتراضی روز ۱۵ آوریل در سئول، آدمک های رهبران پیونگ یانگ سوزانده شد.
در تجمع های اعتراضی روز ۱۵ آوریل در سئول، آدمک های رهبران پیونگ یانگ سوزانده شد.
کره شمالی امروز سه شنبه تهدید تازه ای را علیه همسایه جنوبی خود مطرح کرده است.

ارتش کره شمالی می گوید اگر سئول بابت تجمع اعتراض آمیز کوچکی که روز گذشته برگزار شد و طی آن آدمک های رهبران پیونگ یانگ سوزانده شد، پوزش نخواهد، بی درنگ علیه همسایه جنوبی اش وارد عمل خواهد شد و از آنان که این تجمع های اعتراض آمیز را برپا کردند، انتقام خواهد گرفت.

بیانیه پیونگ یانگ حاوی این تهدید است و در ادامه گردهم آیی های روز گذشته را جنایتی می خواند که در قلب سئول رخ داده است.

این بیانیه تهدید آمیز همزمان با دومین روز برگزاری مراسم بزرگداشت یکصد و یکمین زادروز کیم ال سونگ، بنیانگذار نظام کنونی کره شمالی (پدربزرگ رهبر کنونی پیونگ یانگ) منتشر شد؛ مراسمی که انتظار می رفت طی آن آزمایش موشکی پیونگ یانگ نیز انجام شود، اما چنین نشد و این مراسم به دور از هیاهوی هر سال و بدون آزمایش موشکی برپا شد.

وزارت دفاع کره جنوبی، امروز سه شنبه تهدیدهای پیونگ یانگ را مایه تأسف خواند. سخنگوی وزارت دفاع کره جنوبی گفت سئول همچنان در حال آماده باش است و برای واکنش به حمله موشکی احتمالی همسایه شمالی خود آماده است و نوع موشک هایی را که کره شمالی به کار می گیرد، پیگیرانه زیر نظر دارد.

روز دوشنبه، جی کارنی سخنگوی کاخ سفید، از تصمیم پیونگ یانگ برای اجتناب از انجام آزمایش موشکی استقبال کرد و افزود که واشنگتن رفتارهای پیونگ یانگ را به دقت تحت نظر دارد.

کاخ سفید اعلام کرده است که باراک اوباما روز هفتم مه (سه هفته دیگر) با همتای کره جنوبی خود دیدار و گفت و گو خواهد کرد. قرار است خانم پارک، رییس جمهوری کره جنوبی، هفتم ماه مه به واشنگتن سفر و با آقای اوباما ملاقات کند. یکی از مباحثی که اعلام شده طی این دیدار مطرح خواهد بود، تهدیدهای کره شمالی است.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، گفته است که اگر کره شمالی برای کاهش تنش در شبه جزیره کره آماده باشد و گام هایی در راستای رفع صلح آمیز این تنش بردارد، ایالات متحده آماده گفت و گو با آن کشور خواهد بود. آقای کری تأکید کرده است که کشورش به دفاع از کره جنوبی و ژاپن متعهد است و متعهد باقی خواهد ماند.

از سوی دیگر، مقام های آمریکایی می گویند یک هلی کوپتر ارتش آمریکا امروز سه شنبه حین انجام تمرین معمول نظامی، نزدیک مرز کره شمالی سقوط کرده و همه ۲۱ سرنشین آن آسیب دیده اند. ۱۵ تن از آنها بهبود یافته اند و از بیمارستان مرخص شده اند، و ۶ نفری که هنوز بستری اند، در شرایط جسمی پایدارهستند.
XS
SM
MD
LG