لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۶

مراسم روز «سان» در کره شمالی


امروز دوشنبه کره شمالی یکصد و یکمین زادروز کیم ال سونگ را طی مراسمی گرامی داشت. کیم ال سونگ، بنیانگذار نظام کنونی کره شمالی و رییس جمهوری مادام العمر آن کشور بود که در سال ۱۹۹۴ درگذشت.

این مراسم در کره شمالی معمولا با رژه های نظامی و جشن های پرهزینه همراه است، اما امسال ساده تر و بدون رژه نظامی برگزار شد. امروز ۱۵ آوریل در کره شمالی «روز سان» نام دارد.

بسیاری از ناظران و تحلیلگران سیاسی پیش بینی کرده بودند که انجام آزمایش موشکی یا دست کم پرتاب موشکی کوتاه برد،‌ بخشی از مراسم امروز باشد، اما چنین نشد. با این وصف، وزارت دفاع کره جنوبی اعلام کرده که نیروهای آن کشور همچنان در حال آماده باش به سر می برند، چون احتمال پرتاب موشک از سوی پیونگ یانگ می رود و چنین کاری ممکن است هر لحظه انجام شود. سئول می گوید هنوز نشان مشخصی از تدارک پیونگ یانگ برای پرتاب موشک دیده نشده است.

یک راهنمای بریتانیایی تورهای مسافرتی کره شمالی که مشاهدات اخیر خود در کره شمالی را شب گذشته(یکشنبه شب) طی ویدئویی در یوتیوب منتشر کرد، گفته است که به نظر می رسد آمادگی نظامی پیونگ یانگ از ماه مارس (ماه گذشته میلادی) کمتر باشد.

وزیر امور خارجه کره جنوبی طی سخنان خود در نشست جهانی خبرنگاران در سئول، گفت دولت متبوعش در اندیشه یافتن راه ها و اتخاذ تدابیری برای کاهش از تنش در شبه جزیره کره است، و یکی از این راه ها، تبادل فرهنگی میان شهروندان دو کره، و اعمال راهکار گفت و گوست، اما به گفته وی متاسفانه پیونگ یانگ از پذیرفتن پیشنهاد سئول برای عملی کردن این راهکار سرباز زده است.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا می گوید کره شمالی برای اثبات پای بندی اش به تعهدات بین المللی، باید گام هایی معنادار بردارد که با معیارهای رفتار سیاسی در جهان مطابقت داشته باشد.

بخش عمده گفت و گوهای چهار روزه آقای کری با رهبران کره جنوبی، چین و ژاپن طی سفر اخیرش، بر نگرانی های مشترک میان آمریکا و این سه کشور آسیایی نسبت به فعالیت ها و مواضع پیونگ یانگ متمرکز بود.
XS
SM
MD
LG