لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۵

کوفی عنان وارد دمشق شد


هم زمان با برگزاری مانور نظامی درسوریه کوفی عنان برای مذاکره با بشار اسد وارد دمشق شد.

یک مقام رسمی جمهوری اسلامی هشدار داد که درصورت دست نیافتن به راه حلی سیاسی برای بحران سوریه خاورمیانه با «فاجعه» روبرو خواهد شد.

حسین امیرعبداللهی معاون وزارت خارجه جمهوری اسلامی که روز یکشنبه در کنفرانسی خبری در امان پایتخت اردن سخن می گفت، افزود سوریه ارتشی قوی دارد و قادر است به تنهایی و بدون کمک ایران از خود دفاع کند.

سخنان این مقام وزارت خارجه ایران یک روز پس از اعتراف کوفی عنان به شکست تلاش هایش برای رسیدن به راه حلی برای پایان دادن به بحران سوریه ایراد می شود.

با این حال روز یکشنبه کوفی عنان، برای مذاکره با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه وارد دمشق شد. کوفی عنان نماینده ویژه سازمان ملل و طراح برنامه ای شش مرحله ای برای حل بحران سوریه است که شانزده ماه به طول انجامیده، و به گفته فعالان سوری بیش از ۱۴ هزار قربانی داده است.

نخستین مرحله این برنامه، برقراری آتش بس میان نیروهای دولتی و شورشیان بود که با شکست روبرو شد و ۳۰۰ مأمور سازمان ملل برای نظارت بر اجرای اتش بس به سبب بالاگرفتن خشونت ها در هتل های محل اقامت خود پناه گرفته اند.

در بیانیه احمد فوزی، سخنگوی کوفی عنان به جزئیات برنامه سفر او به دمشق اشاره نشده است.

درهمین حال هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه گفت زمان برای برقراری صلح در سوریه از دست می رود و از احتمال سقوط رژیم سوریه هشدار داد.

خانم کلینتون گفت اعتراف کوفی عنان به شکست طرح او برای خروج سوریه از بحران به منزله «هشداری برای همه » است.

کوفی عنان روز شنبه در مصاحبه با روزنامه فرانسوی لوموند گفته بود:«شواهد حاکی از آن است که ما موفقیتی نداشته ایم».

از سوی دیگر خبرگزاری اسوشیتد پرس به نقل از خبرگزاری دولتی سوریه از دومین روز تمرین عملیات دفاعی گسترده ارتش برای مقابله با «تهاجم» از خارج خبر داد.

در این عملیات که از روز شنبه آغاز شده و چند روز ادامه خواهد داشت نیروی دریایی با پشتیبانی نیروی زمینی و هوایی حملات دشمن فرضی از سوی دریا را دفع می کنند.

داوود راجحه، وزیر دفاع سوریه، که خود در اجرای این عملیات حضور داشت آن را «موفقیتی اسثنایی» برای نیروی دریایی دانست که « سطح بالایی از آموزش و توان رزمی را برای دفاع از سواحل سوریه از هرگونه تهاجم احتمالی به نمایش گذاشت».

برخی از مخالفان رژیم سوریه خواستار دخالت نظامی غرب برای متوقف کردن خونریزی ها شده اند.

جمهوری اسلامی ایران نزدیک ترین کشور متحد سوریه است و از آغاز شورش های مخالفان علیه حکومت بشار اسد از او حمایت کرده است.
XS
SM
MD
LG