لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۹

قرارگاه خاتم‌الانبیا سپاه پاسداران ‌می‌گوید طلب خود از دولت را با «دریافت نفت خام» جبران می‌کند


قرارگاه خاتم غیرمستقیم زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی است. فرمانده سپاه که منصوب او است، فرمانده قرارگاه خاتم را منصوب می‌کند.
قرارگاه خاتم غیرمستقیم زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی است. فرمانده سپاه که منصوب او است، فرمانده قرارگاه خاتم را منصوب می‌کند.

حسین هوش‌السادات، فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا سپاه پاسداران، می‌گوید این قرارگاه بابت طلبی که از دولت دارد، نفت خام می‌گیرد، بخشی از آن را می‌فروشد و بخشی را برای تکمیل پروژه‌ها استفاده می‌کند.

قرارگاه خاتم و شرکت‌های تابعه آن بیش از ۱۰ سال است که در فهرست تحریم‌های ایالات متحده و شورای امنیت سازمان ملل قرار دارند.

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا روز چهارشنبه ۴ اسفند نوشت که فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا همچنین گفت این قرارگاه نفت خام را به وسیله «سازمان‌هایی که قانونی هستند به فروش می‌رساند» و بخشی از درآمد حاصله را «به عنوان مطالبات پیمانکاران» به آنها پرداخت می‌کند.

وی میزان بدهی دولت به این قرارگاه را مشخص نکرد.

بهزاد احمدی‌نیا، روزنامه‌نگار، پیش از این به صدای آمریکا گفته است که بیشتر نفت خارج شده از ایران تحت نظارت نیروی قدس سپاه پاسداران انجام گرفته است.

قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا مهمترین بازوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حوزه ساخت و ساز به شمار می‌رود. این نهاد علاوه بر فعالیت در حوزه‌های نفت، گاز، پتروشیمی، انرژی، سدسازی، راه‌سازی، شهرسازی، در حیطه فناوری ارتباطات و اطلاعات نیز فعال است و بیش از ۱۳۵ هزار نفر کارمند و کارگر دارد.

این قرارگاه همچنین در قراردادی با وزارت جهاد کشاورزی طرح «خودکفایی برنج» را با اختصاص «۷۰۰ میلیارد تومان» بودجه در اختیار گرفته است.

XS
SM
MD
LG