لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۸

ماموریت سعید محمد برای «دور زدن تحریم‌»؛ فرمانده سابق خاتم الانبیاء به مناطق آزاد می‌رود


سعید محمد، دبیر جدید شورای عالی مناطق آزاد ایران (آرشیو)
سعید محمد، دبیر جدید شورای عالی مناطق آزاد ایران (آرشیو)

وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران روز پنجشنبه اول مهر در حکمی فرمانده پیشین قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه پاسداران را به سمت دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی ایران منصوب کرد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، احسان خاندوزی در این حکم از سعید محمد خواسته به عنوان دبیر شورای عالی مناطق آزاد برای تحقق راهبردهایی مانند «ایجاد ظرفیت دور زدن تحریم ها» و «رصد دقیق عملکرد مناطق در گسترش صادرات و افزایش پیوند اقتصادی با کشورهای همسایه و ترغیب سرمایه گذاری و مشترک» اقدام کند.

سعید محمد با درجه سرتیپ دومی خود را برای انتخابات اخیر ریاست جمهوری داوطلب کرده بود، اما شورای نگهبان صلاحیت او را رد کرد.

اگرچه این مقام ارشد سپاه پاسداران ادعا کرد برای حضور در انتخابات از سمت خود در قرارگاه خاتم الانبیا استعفا کرده است، اما یدالله جوانی معاون سیاسی سپاه گفت سعید محمد از فرماندهی این قرارگاه به دلیل « تخلف و رعایت نکردن مقررات» پیرامون ورود سپاه به عرصه انتخابات ریاست جمهوری برکنار شده است.

سعید محمد پس از رد صلاحیت، از ابراهیم رئیسی حمایت کرد.

او در شرایطی به عنوان دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی انتخاب شده است که در حال حاضر حدود ۷۶ منطقه آزاد و ویژه اقتصادی در ایران وجود دارد.

مناطق آزاد و ویژه برای اولین بار حدود ۲۵ سال قبل و با دو هدف عمده جذب سرمایه گذاری خارجی و تسهیل صادرات تاسیس شدند، اما به گزارش پایگاه خبری تجارت نیوز اکنون «سهم این مناطق از صادرات کل کشور، بین یک تا دو درصد است.»

به نوشته تجارت نیوز، «تاسیس این مناطق بدون ایجاد زیرساخت‌های لازم نه تنها تاثیر مثبتی ندارد، بلکه باعث فرار مالیاتی و ایجاد شرکت‌های صوری در این مناطق می‌شود.»

محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر اسبق صنعت و معدن، چند سال پیش گفته بود که «مناطق آزاد یکی از گلوگاه های واردات و قاچاق» کالا به ایران هستند.

XS
SM
MD
LG