لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۱

رویترز: چین «چهار میلیون بشکه نفت وارداتی ایران» را در مخازن دولتی ذخیره کرده است


آرشیو.
آرشیو.

چین طی چند هفته گذشته نزدیک به چهار میلیون بشکه نفت خام ایران را در مخازن دولتی در شهر بندری ژان جیانگ در جنوب این کشور ذخیره کرده است.

به گزارش رویترز، این موضوع را یک منبع تجاری و متخصص ردیابی کشتی‌ها به نام «ورتکسا آنالیتیکس» در روز پنجشنبه اعلام کرد.

این در شرایطی است که تحریم‌های فروش نفت بر ایران پا برجا است.

ایران که چهارمین ذخایر بزرگ نفت جهان را در اختیار دارد، به شدت به درآمدهای نفتی متکی است، اما تحریم‌هایی که از سال ۲۰۱۸ دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، برگرداند مانع از این شده که ایران به سطح تولیدی که در آن زمان داشت، نزدیک شود.

پیشتر در گزارش‌ها آمده بود که چین نفت تحریم‌شده ایران را در شرایطی که قیمت این کالا افزایش یافته، با قیمت ارزان‌تر خریداری می‌کند.

چین نفت ایران را مخفیانه وارد می‌کند و به دلیل بیم خریداران از اعمال تحریم‌های ایالات متحده، اطلاعات آن به طور رسمی در گمرک منعکس نمی‌شود. اما به نوشته رویترز، روز پنجشنبه، گمرک چین اولین واردات نفت خام ایران را در یک سال گذشته علی‌رغم ادامه تحریم‌ها گزارش داد.

بر اساس داده‌های اداره کل گمرک چین، این کشور در ماه دسامبر ۱ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه نفت خام از ایران وارد کرد.

بازرگانان می‌گویند برای جلوگیری از تحریم‌ها، نفت خام ایران تحت نام‌هایی نظیر نفت عمان، امارات متحده عربی، و مالزی به چین صادر می‌شود.

بر اساس داده‌های کشتیرانی و برآورد تاجران، واردات نفت خام چین از ایران حدود ۶ درصد از کل واردات نفت خام چین در بر می‌گیرد.

XS
SM
MD
LG