لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۳

نخستین زن سیاه‌پوست به عنوان قاضی دیوان عالی آمریکا سوگند یاد کرد


کتانجی براون جکسون، به عنوان صد و شانزدهمین قاضی دیوان عالی ایالات متحده ایالات متحده سوگند یاد کرد و نام خود را به‌عناون اولین زن سیاه پوست در بالاترین مرجع قضایی آمریکا ثبت کرد.

او جانشین استون برایر، قاضی لیبرالی می‌شود که پس از سه دهه عضویت در دیوان عالی در ۸۳ سالگی بازنشسته شد.

ادای سوگند خانم جکسون در حالی است که دیوان عالی حکم دو پرونده بزرگ محدود کردن توانایی سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا برای مقابله با تغییرات آب و هوایی و پایان دادن به سیاست «در مکزیک بمانید» دوران ترامپ را صادر کرد.

کتانجی براون جکسون همچنین در دوره‌ای قدم به دیوان عالی می‌گذارد که این مرجع قضایی، به رغم تلاش‌ها برای محدود کردن مالکیت اسلحه، آزادی مربوط به مالکیت و حمل اسلحه را گسترش داد. از طرفی، این دیوان هفته پیش حکم تاریخی پنجاه سال پیش خود مشهور به «رو در برابر وید» را که بر اساس آن سقط جنین قانونی بود، لغو کرد.

از ۱۱۵ نفری که تا به حال در دیوان عالی آمریکا خدمت کرده‌اند، تنها دو نفر سیاه پوست بوده‌اند که هر دو آنها مرد بودند.

کتانجی براون جکسون دومین قاضی سیاه‌پوست در دیوان عالی کنونی و سومین در تاریخ خواهد بود.

خانم‌جکسون همچنین ششمین زنی خواهد بود که در دیوان عالی آمریکا خدمت خواهد کرد، از جمله سه زنی که در حال حاضر فعالیت می‌کنند و یکی از آنها – سونیا سونومایور – نخستین قاضی لاتین‌تبار دیوان عالی آمریکا است.

کتانجی براون جکسون، ۵۱ ساله، متولد واشنگتن دی سی پایتخت آمریکا است، اما در میامی فلوریدا بزرگ شده است. او فارغ‌التحصیل دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد است و پیش از آن که در سال ۲۰۱۳ به عنوان قاضی فدرال انتخاب شود، در کمیسیون احکام ایالات متحده - نهادی که سیاست احکام فدرال را تعیین می‌کند - خدمت کرد.

XS
SM
MD
LG