لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۷

اولین جلسه پرسش و پاسخ  قاضی جکسون برای پیوستن به دیوان عالی آمریکا برگزار شد


قاضی کتانجی براون جکسون در در اولین جلسه تائیدیه  برای پیوستن به دیوان عالی آمریکا - ۲۲ مارس ۲۰۲۲ (۲ فروردین ۱۴۰۱)
قاضی کتانجی براون جکسون در در اولین جلسه تائیدیه  برای پیوستن به دیوان عالی آمریکا - ۲۲ مارس ۲۰۲۲ (۲ فروردین ۱۴۰۱)

کتانجی براون جکسون قاضی ۵۱ ساله فدرال و نامزد برگزیده رئیس جمهوری بایدن برای عضویت در دیوان عالی آمریکا،‌ روز سه‌شنبه در اولین جلسه پرسش و پاسخ ناظر به بررسی صلاحیتش حاضر شد و به پرسش‌های سناتورها پاسخ داد.

خانم جکسون درحالی در کمیسیون قضایی سنا به سوالات سناتورها پاسخ داد که به نظر می‌رسد وی نخستین زن آفریقایی تباری خواهد بود که در عالی‌ترین دادگاه ایالات متحده خدمت می‌کند.

قاضی جکسون در این جلسه، با اشاره به سابقه قضاوت خود، بر تعهدش به ایفای این مسئولیت به بهترین وجه ممکن تاکید کرد. او گفت: «من برای حمایت و دفاع از قانون اساسی و این آزمایش بزرگ دموکراسی آمریکایی که در ۲۴۶ سال گذشته دوام داشته، بطور سازنده‌ای کار خواهم‌کرد.»

بسیاری از قانونگذاران دموکرات‌ها بر این باورند که عضویت قاضی جکسون، با سابقه چشمگیری که دارد، دیوان عالی را غنی‌تر می کند.

این درحالی است که برخی جمهوری‌خواهان با اشاره به عملکرد و پیشینه کاری قاضی جکسون، از اینکه او بتواند از عهده این مسئولیت به درستی برآید، ابراز نگرانی کرده و می‌گویند که برخی احکام صادره توسط او‌ نشان از موضع او علیه مجریان قانون دارد. آنها همچنین معتقدند که بسیاری از احکام صادرشده توسط او در مورد مجرمان پورنوگرافی کودکان، بیش از حد ملایم بوده است.

برخی دیگر نیز تمرکز بیش از حد بر نژاد قاضی جکسون را ریاکارانه توصیف می‌کنند.

عضویت در دیوان عالی ایالات متحده یک شغل دائم العمر در بالاترین سطح دستگاه قضایی آمریکا است که طی دو قرن گذشته به طور سنتی در انحصار مردان سفیدپوست بوده و هرگز یک قاضی آفریقایی‌تبار مونث در این سمت خدمت نکرده است.

قاضی جکسون در مورد موضوع جنجالی سقط جنین که در روند تایید نامزدهای اخیر دیوان عالی مورد اختلاف بوده است نیز با اشاره به به نظرات دو قاضی محافظه‌کار دیگر دیوان عالی به تصمیم دادگاه عالی در سال ۱۹۷۳ استناد کرد. این اشاره ناظر به حکم صادرشده موسوم به «رو در برابر وید» است که از حق زن برای خاتمه بارداری و سقط جنین پشتیبانی می‌کند. او گفت که این یک موضوع حل شده است که بارها توسط دادگاه تایید و به آن استناد شده است.

طرفداران قاضی جکسون که روز دوشنبه در بیرون از دادگاه عالی و درجریان سخنرانی آغازین خانم جکسون پیش از برگزاری جلسات پرسش و پاسخ، اجتماع کرده بودند بر این عقیده‌اند که رای گیری در مورد تایید او نباید معطوف به سیاست و یا نژاد باشد.

جلسه بعدی پرسش و پاسخ خانم جکسون روز پنجشنبه برگزار می‌شود و این درحالی است که انتظار نمی‌رود که خانم جکسون در خاتمه این دو جلسه پرسش و پاسخ، بتواند هیچ رایی از جبهه جمهوری‌خواهان را به سمت خود جلب کند. با توجه به اکثریت دموکراتها در سنا، در صورتی که دموکراتها متحداَ از او حمایت کنند، کسب نظر جمهوریخواهان برای احراز این سمت از سوی چندان ضرورتی نخواهد داشت.

جکسون در صورت تایید سنا، جانشین استفان بریِر، قاضی لیبرالی می‌شود که پس از سه دهه عضویت در دیوان عالی به دلیل بازنشستگی و در سن ۸۳ سالگی از سمت خود کنار می‌رود.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG