لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۳

جو بایدن، نخستین زن سیاه‌پوست را برای نشستن بر کرسی قضاوت در دیوان عالی آمریکا نامزد کرد


جو بایدن، رئیس جمهوی آمریکا، کتانجی براون جکسون را به دیوان عالی آمریکا معرفی کرد. به این ترتیب، خانم جکسون نخستین «زن» آمریکایی آفریقایی‌تبار خواهد بود که به عضویت دیوان عالی ایالات متحده در خواهد آمد.

آقای بایدن گفت زمان آن فرا رسیده است که عالی‌ترین نهاد قضایی کشور، «استعداد و عظمت کامل ملت ما» را بازتاب دهد.

با این انتخاب، جو بایدن به یکی از وعده‌های انتخاباتی خود مبنی بر انتصابی تاریخی و ایجاد تنوع بیشتر در دیوان عالی آمریکا، که حدود دو قرن از مردان سفیدپوست تشکیل شده بود، عمل کرده است.

از ۱۱۵ نفری که تا به حال در دیوان عالی آمریکا خدمت کرده‌اند، تنها دو نفر سیاه پوست بوده‌اند که هر دوی آنها مرد بوده‌اند.

کتانجی براون جکسون دومین قاضی سیاه‌پوست در دیوان عالی کنونی و سومین در تاریخ خواهد بود. او جایگزین قاضی لیبرال استفان بریر ۸۳ ساله می شود که تابستان امسال پس از حدود سه دهه بازنشسته خواهد شد.بنابراین، انتخابش اکثریت محافظه کار ۶-۳ دیوان عالی را تغییر نخواهد داد.

پس از معرفی رسمی کتانجی براون جکسون به سنا، روند بررسی صلاحیت او برای عضویت در دیوان عالی آغاز خواهد شد و پس از تأیید کمیته قضایی، برای رأی‌گیری نهایی به صحن سنا فرستاده خواهد شد.

میچ مک کانل، رهبر اقلیت جمهوری‌خواه سنا، گفت مشتاق ملاقات با قاضی جکسون و «بررسی سوابق، دیدگاه های حقوقی و فلسفه قضایی او» است، اما تأکید کرد که یک سال پیش به او رأی منفی داده بود.

در صورت تایید، جکسون ششمین زنی خواهد بود که در دیوان عالی آمریکا خدمت خواهد کرد، از جمله سه زنی که در حال حاضر فعالیت می‌کنند و یکی از آنها – سونیا سونومایور – نخستین قاضی لاتین‌تبار دیوان عالی آمریکا است.

کتانجی براون جکسون، ۵۱ ساله، متولد واشنگتن دی سی پایتخت آمریکا است، اما در میامی فلوریدا بزرگ شده است. او فارغ‌التحصیل دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد است و پیش از آن که در سال ۲۰۱۳ به عنوان قاضی فدرال انتخاب شود، در کمیسیون احکام ایالات متحده - نهادی که سیاست احکام فدرال را تعیین می‌کند - خدمت کرد.

XS
SM
MD
LG