لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۵

تعطیلی کتابفروشی بزرگ ایرانی در لس آنجلس؛ تلاش برای «شرکت کتاب» آنلاین


شرکت کتاب در محله وست وود لس آنجلس
شرکت کتاب در محله وست وود لس آنجلس

«شرکت کتاب» که یکی از ناشران و کتابفروشی های بزرگ ایرانیان در آمریکا است، می گوید بعد از تعطیلی، قصد دارد فروش آنلاین را آغاز کند.

خیابان «وست وود» در لس آنجلس با کسب و کارهای مختلف ایرانی اش شناخته می شود از جمله چندین کتاب فروشی که «شرکت کتاب» بزرگترین آنهاست. «شرکت کتاب» را بیژن خلیلی در یازدهم ژانویه سال ۱۹۸۱ میلادی، درست چهل روز پس از مهاجرت به آمریکا به ثبت رساند.

آن زمان، آوردن کتاب از ایران تقریبا غیرممکن بود و در آمریکا هم به خاطر نبود ناشر، تعداد کتابهای فارسی بسیار محدود بود.

«شرکت کتاب» در آغاز در منطقه «سن فرناندو ولی» در بلوار «ونچورا» تأسیس شد اما پس از مشکلاتی با صاحب ملک، در سال ۱۹۸۸ به «وست وود» منتقل شد.

بیژن خلیلی مدیر و موسس شرکت کتاب در کنار بهرام بیضایی نمایشنامه نویس برجسته
بیژن خلیلی مدیر و موسس شرکت کتاب در کنار بهرام بیضایی نمایشنامه نویس برجسته

در ۳۶ سال گذشته، «شرکت کتاب» علاوه بر اینکه پذیرای مشتریانی از لس آنجلس و حومه بوده، از طریق فروش اینترنتی، محصولات فرهنگی را در اختیار مخاطبان فارسی زبان در گوشه و کنار آمریکا قرار داده است.

«شرکت کتاب» ، بیشتر بر انتشار کتابهایی تمرکز داشته که به خاطر سانسور و ممیزی وزارت ارشاد اسلامی، در داخل ایران قابل چاپ نیست.

شرکت کتاب لس آنجلس کتابهایی که در ایران اجازه چاپ ندارند را منتشر می کند
شرکت کتاب لس آنجلس کتابهایی که در ایران اجازه چاپ ندارند را منتشر می کند

از جمله این آثار می توان به دیوان ایرج میرزا، «در دامگه حادثه» که گفتگوی عرفان قانعی فرد با پرویز ثابتی است و مجموعه اشعار نادرنادرپور اشاره کرد.

بیژن خلیلی می گوید برخی از این آثار از جمله کتاب «در خلوت مصدق» نوشته شیرین سمیعی و «خانه ما در فیشر آباد» از پرویز عدل، با دخل و تصرف وزارت ارشاد و بدون اجازه ناشر و نویسنده در ایران به صورت رسمی تجدید چاپ شده اند.

اما مقصد کسانی که می خواهند اثر سانسور نشده بخوانند و از آثاری با مضامین سیاسی و مذهبی که در ایران اجازه چاپ ندارند مطلع شوند شرکت کتاب است.

به گفته بیژن خلیلی بیشتر نسل اول مهاجران ایرانی هستند که به کتابفروشی مراجعه می کنند چرا که نسل دوم عمدتا با کتاب فارسی بیگانه است. البته «شرکت کتاب»، آثاری به زیان انگلیسی نیز در اختیار این طیف مخاطب قرار می دهد.

آقای خلیلی می گوید با محدودیتهای مهاجرتی اخیر آمریکا، باید بیشتر بر سرمایه همین نسل اول حساب کرد و به دنبال مشتریان جدید بود.

این مشتریان جدید، اکثرا از طریق آمازون و «گوگل پلی» جذب می شوند.

بیژن خلیلی می گوید از آنجایی که کارت گوگل پلی برای مردم در ایران نیز قابل دسترسی است، محصولات شرکت کتاب آسان تر به دست خواننده های داخل ایران می رسد.

«شرکت کتاب» بیش از ششصد عنوان کتاب چاپی و ۴۰۰ عنوان کتاب الکترونیک دارد که از این پس و با تعطیلی فروشگاه، از طریق وب سایت این شرکت در اختیار مشتری قرار می گیرد.

بیژن خلیلی در مراسم خداحافظی «شرکت کتاب» که روز یکشنبه ۲۷ ماه اوت برگزار شد به حاضر گفت: « در این لحظه که با این محل خداحافظی می کنم تولد دوباره ای برای شرکت کتاب می بینیم و تردید ندارم که شرکت کتاب در آینده بیشتر و بهتر می تواند خدمات خود را ارائه دهد.»

XS
SM
MD
LG