لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۲

قرارداد ۶۰ میلیون دلاری برای انتشار کتابهای باراک اوباما و همسرش


انتشارات پنگوئن قراردادی شصت میلیون دلاری با باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا و همسرش میشل امضاء کرد.

جزئیات این قرار داد مشخص نیست اما گفته می شود پنگوئن حق مولف جهانی هر دو کتاب را خریده است.

رئیس جمهور و بانوی اول پیشین آمریکا قصد دارند بخش عمده ای از درآمد حاصل از فروش کتابهایشان را به خیریه ببخشند از جمله به بنیادی که خود پایه گذاری کرده اند.

«بنیاد اوباما» در ماه ژانویه سال ۲۰۱۴ آغاز به کار کرد و یکی از پروژه های کنونی اش احداث کتابخانه ای در شیکاگو شهر اوباماهاست که برایشان ارزش و اهمیت خاصی دارد.

پنگوئن، سه کتاب پیشین آقای اوباما را نیز منتشر کرده است.

باراک اوباما با دنیای نویسندگی بیگانه نیست. اولین کتابش را در سال ۱۹۹۵ ، زمانی که سی و چهار ساله بود نوشت. رویاهای پدرم ، شرح زندگی باراک اوباما از کودکی تا ورود به دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد است. آقای اوباما در این کتاب، از آشنایی مادر آمریکایی اش با پدرش که اهل کنیا بود می نویسد و جدایی آنها زمانی که چهار ساله بود.

دومین کتاب باراک اوباما ، جسارت امید، در سال ۲۰۰۶ به بازار آمد یعنی دو سال پس از ورودش به سنای آمریکا. هر دوی این کتابها، به فهرست پرفروش ها راه یافتند و نام باراک اوباما را پیش از رسیدن به سمت ریاست جمهوری مطرح کردند.

کتاب سوم رئیس جمهوری پیشین آمریکا که در سال ۲۰۱۰ به بازار آمد، کتابی مصور بود برای کودکان. «از تو می خوانم: نامه ای به دخترانم» که در قالب نامه به ساشا و مالیا نوشته شده، کتابی سی و یک صفحه ای است و در آن از دستاوردهای آمریکایی ها در جهان تجلیل می شود.

در این کتاب از ۱۳ آمریکایی از جمله جورجیا اوکیف، نقاش و آلبرت انیشتین، دانشمند تقدیر شده است.

نگارش کتاب توسط رئیس جمهور پس از پایان دوران ریاست جمهوری اش سنتی قدیمی است. بیل کلینتون پس از پایان ریاست جمهوری اش کتابی در مورد تجربه سالهایش در کاخ سفید نوشت به نام زندگی من.

جورج بوش هم کتابی را به نام لحظات تصمیم گیری در سال ۲۰۱۰ روانه بازار کرد ... اثری که در فهرست پرفروش ترین کتابهای نیویورک تایمز قرار گرفت.

بیل کلینتون برای حق نشر کتاب خاطراتش پانزده میلیون دلار به دست آورد و جورج دبلیو بوش ده میلیون دلار.

باراک اوباما در دوران ریاست جمهوری اش، بارها علاقه اش را به کتاب و کتابخوانی نشان داده است. از دیدار از کتابفروشی های مستقل گرفته تا انتشار فهرست کتابهایی که میخواند.

گمانه زنی های زیادی در مورد موضوع کتاب جدید آقای اوباما به گوش می رسد اما مشخص نیست آیا او همانند روسای جمهور پیشین در مورد تجربه ریاست جمهوری بنویسد و یا موضوع متفاوتی را برای کتابش انتخاب کند.

میشل اوباما، بانوی اول پیشین آمریکا یک کتاب در کارنامه اش دارد. کتابی پیرامون تلاشهایش در راستای فراهم کردن تغذیه مناسب برای کودکان.

خانم اوباما، به باغ سبزیجات کاخ سفید رنگ و بویی تازه بخشید و برایش مهم بود که در آشپزخانه کاخ سفید از محصولات طبیعی باغ استفاده شود. او بخشی از محصولات را نیز به سازمان بانک غذایی آمریکا می بخشید.

در سال ۲۰۱۲، کتابی را به نام «محصول آمریکا، داستان باغ کاخ سفید و باغهای سراسر آمریکا» به بازار داد. در این کتاب از تجربه های شخصی اش از کار کردن در باغ گفته و توصیه هایی برای افراد علاقه مند با باغبانی و پرورش محصولات طبیعی دارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG