لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۵

کری برای کاهش تنش ها به اروپا و خاورمیانه سفر می کند


کری برای کاهش تنش ها به اروپا و خاورمیانه سفر می کند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:19 0:00

جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا به اروپا و خاورمیانه سفر می کند تا برای کاهش تنش ها میان اسرائیل و فلسطینی ها تلاش کند. این تنش ها تاکنون بیش از ۵۰ کشته برجای گذاشته است.

وزارت امورخارجه آمریکا اعلام کرد آقای کری روز چهارشنبه برای مشورت در مورد مسائل امنیتی از جمله تهدید "دولت اسلامی" یا داعش و ادامه نا آرامی ها در سوریه و اوکراین سفر خود را به کشورهای متحد و شریک آغاز می کند.

به گزارش نیویورک تایمز، پیش بینی می شود او با همتایان سعودی، ترکیه ای، روس و اردنی خود گفتگو کند. وزیر امورخارجه عربستان سعودی، پیشتر از نقش ایران در سوریه و عراق به شدت انتقاد کرده بود.

از موارد مهم در سفر وزیر امورخارجه آمریکا به خاورمیانه، گفتگو با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی است.

در هفته های اخیر، تنش ها میان اسرائیل و فلسطینی ها شدت یافته است. فلسطینی ها می گویند یهودی ها به مسجد الاقصی تعدی کرده اند. فلسطینی ها با چاقو مرتکب یک رشته حملات علیه اسرائیلی ها شدند و نیروهای اسرائیلی در واکنش به آنها تیراندازی کردند.

جان کربی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا گفت ایالات متحده از همچنان دو طرف می خواهد که به میز مذاکره برگردند و به یک راه حل دو کشوری برسند. هر دو طرف بیش از یک سال بیش گفتگوها را متوقف کردند.

انتقادات به سخنان جنجالی نتانیاهو در مورد هولوکاست

در همین حال بنیامین نتانیاهو به خاطر آنکه گفته است در دوران جنگ جهانی دوم، یک رهبر فلسطینی نازی ها در آلمان را متقاعد کرد که یهودیان اروپایی را برای "راه حل نهایی" به طور دسته جمعی بکشد، مورد انتقاد شدید قرار گرفته است.

کارشناسان هولوکاست یا کشتار دسته جمعی یهودیان در جریان جنگ جهانی دوم با انتقاد از سخنان نخست وزیر اسرائیل گفتند این سخنان از نظر تاریخی غلط است.

آقای نتانیاهو روز سه شنبه به گروهی از رهبران یهودی گفت در آن زمان، حاج امین الحسینی، مفتی اورشلیم و هوادار نازی ها، آدولف هیتلر را متقاعد کرد که یهودیان را نابود کند.

او گفت: هیتلر نمی خواست که آن زمان یهودیان را به طور دسته جمعی بکشد و وقتی هیتلر از الحسینی پرسید که چه کاری می تواند انجام دهد، الحسینی به او پاسخ داد "آنها را بسوزان."

منتقدان روز چهارشنبه گفتند که چنین اظهاراتی آن هم در بحبوحه تنش میان اسرائیلی ها و فلسطینی ها و موج خشونت ها و نا آرامی ها، باعث تحریک احساسات علیه فلسطینی های امروزی می شود.

XS
SM
MD
LG