لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۳

کری خواهان تاخیر در سفر نخست وزیر ترکیه به غزه


جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا روز یکشنبه گفت که از رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه درخواست کرده تا سفرش به نوار غزه را به تاخیر اندازد. این اقدام آقای کری در راستای تلاش‌هایش برای بهبود مناسبات ترکیه‌اسرائیل است. سفر آقای اردوغان به نوار غزه برای ماه مه برنامه ریزی شده است.

جان کری در استانبول در جمع خبرنگاران با ترغیب آقای اردوغان به انتظار برای فرارسیدن «شرایط مناسب» گفت: «ما به نخست وزیر ترکیه گفته ایم که بهتر است سفرش به تاخیر بیافتد. به نظر ما زمان این سفر اهمیت حیاتی دارد.»

رجب طیب اردوغان هفته پیش از برنامه سفر به مناطق فقیر فلسطینی در اواخر ماه مه خبر داد و گفت پس از سفر کلیدی به واشنگتن در ۱۶ مه، به مناطق فلسطینی خواهد رفت.

آقای اردوغان که یکی از چهره‌های مدافع موضع فلسطینی‌ها به شمار می رود، پیشتر قرار بود که با هدف کمک به روند لغو تحریم‌های اقتصادی اسرائیل به نوار غزه برود. آن سفر نیز پس از هشدار واشنگتن که در ماه مارس برای بهبود روابط اسرائیل و ترکیه میانجیگری کرده بود، به تاخیر افتاد.

اسرائیل یک ماه پیش به خاطر کشته شدن ۹ شهروند ترک در سال ۲۰۱۰، طی حمله نیروهای اسرائیلی به کشتی امدادرسانی فعالان ترکیه که عازم غزه بود، از این کشور عذرخواهی کرد. این درگیری روابط متحدان سابق آنکارا و تل آویو را به سردی گرایانده بود.

آنکارا برای عادی سازی کامل روابط، خواستار لغو محدودیت‌های اسرائیل علیه نوار غزه و پرداخت خسارت به قربانیان کشتی امدادی است. این مسئله روز دوشنبه میان مسئولان ترک و گروه مذاکره کننده اسرائیلی در آنکارا مورد بحث قرار خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG