لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۲

ملاقات جان کری با رهبران اسرائیل و فلسطینی


جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا که برای شرکت در مذاکرات صلح خاورمیانه به اسرائیل سفر کرده است، روز یکشنبه با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی ملاقات کرد و روز دوشنبه ۸ آوریل با مقامات ارشد اسرائیل دیدار کرد.

کری در اورشلیم در مراسم یادبود هالوکوست شرکت کرد و سپس در یک رشته دیدارهای جداگانه با مقامات ارشد اسرائیلی و فلسطینی حاضر شد.

شامگاه شنبه، جان کری با محمود عباس در رام الله ملاقات کرد. هیچ کدام از طرفین درباره این دیدار اظهار نظر رسمی نکرده اند. آقای کری تلاش می کند پیشنهادات موسوم به «تمهیدات اعتمادسازی» را بررسی کند که هدف آغاز دوباره مذاکرات صلح را دنبال می کنند. مذاکرات صلح مدتی است که متوقف شده است.

برخی گزارش‌ها حاکی است که آقای عباس به جان کری گفته که فلسطینی‌ها تنها در صورتی به مذاکره با اسرائیل بازمی گردند که اسرائیل زندانیان سیاسی را آزاد کند و شهرک سازی‌های جدید در کرانه باختری و شرق اورشلیم را متوقف سازد.

دولت اسرائیل می گوید به میز مذاکره بازمی گردد اما هیچ پیش شرطی را نمی پذیرد.

پیشنهادات اعتمادسازی از جمله شامل ازسرگیری دائم انتقال مالیات فلسطینی‌ها و انتقال برخی سرزمین‌های کرانه باختری به فلسطینی هاست که در حال حاضر تحت کنترل نیروهای وزارت دفاع اسرائیل است.

آقای عباس ظاهرا توافق کرده که فعلا اقدامات برای به رسمیت شناساندن فلسطین در میان سازمان‌های بین المللی مانند سازمان ملل متحد را متوقف کند.

دیدار جان کری از خاورمیانه یک هفته پس از درگیری میان تظاهرکنندگان فلسطینی و نیروهای امنیتی اسرائیل در کرانه غربی است. این درگیری‌ها پس از مرگ یک زندانی فلسطینی مبتلا به سرطان در اسرائیل و دو تظاهرکننده اسرائیلی بروز کرد.

اولین توقفگاه کری در خاورمیانه ترکیه بود. او در آنجا بهبود روابط به سردی گراییده اسرائیل و ترکیه را ستود.

آقای کری در ترکیه گفت: «ترکیه و اسرائیل متحدان کلیدی آمریکا هستند و ما امیدواریم که توافق آنان به عادی سازی روابط در تازه‌ای به سوی همکاری‌های بیشتر باز کند.»

روابط ترکیه و اسرائیل حدود سه سال پیش به سردی گرایید زمانی که کماندوهای اسرائیلی هشت فعال شهروند ترکیه و یک فعال آمریکایی‌ترک را کشتند که با کشتی به سوی نوار غزه حرکت می کردند و قصد داشتند تحریم اقتصادی اسرائیل علیه غزه را بشکنند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل ماه گذشته و پس از دیدار باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا از اسرائیل، در مکالمه تلفنی با رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه تاسف و عذرخواهی خود را درباره این واقعه ابراز کرد.

XS
SM
MD
LG