لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۰

روسیه بار دیگر از اعلام آتش‌بس در اوکراین حمایت کرد


ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در مراسم سالروز اشغال اتحاد جماهیر شوری سابق توسط آلمان نازی در جنگ جهانی دوم –۱ تیر ۱۳۹۳
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در مراسم سالروز اشغال اتحاد جماهیر شوری سابق توسط آلمان نازی در جنگ جهانی دوم –۱ تیر ۱۳۹۳

روسيه و اوکراين روز یکشنبه، در ۷۳مين سالروز اشغال اتحاد جماهیر شوری سابق توسط ارتش آلمان نازی در جنگ جهانی دوم، هر کدام با برگزاری مراسمی جداگانه یاد جان باختگان جنگ را گرامی داشتند و رئیس جمهور روسیه در این مراسم از فرمان آتش‌بس رئيس جمهوری اوکراين حمایت کرد و گفتگو را بهترين شيوه برای حل بحران دانست.

ولاديمير پوتين در گفتگو با خبرنگاران گفت «به نظرم در حال حاضر در اوکراين فاجعۀ بزرگی در حال وقوع است. مردم هر روز جان خود را از دست می‌دهند. آن هم سال‌ها پس از مبارزات وطن‌پرستانۀ متحد سابق اتحاد جماهير شوروی، این وحشتناک است.»

آقای پوتين آتش بس يک جانبۀ اوکراين را گام مهمی در جهت رفع بحران اوکراين دانست و گفت «البته این واقعيت که رئیس جمهوری (پترو پوروشنگو) اعلام آتش‌بس کرده می‌تواند عامل مهمی در رفع بحران فعلی باشد ... روسيه قطعاً از اين رويکرد حمايت می‌کند، اما در نهايت، مهمترين گام، ايجاد يک روند سياسی ست.»

رئیس جمهوری روسیه در ادامه با بیان این که همه طرف‌ها بايد بتوانند حرف خود را مطرح کنند گفت «ساکنان جنوب شرق اوکراين بايد احساس کنند که آنها هم از کليه حقوق شهروندی برخوردار هستند. اين حقوق بايد در قانون اساسی تصريح و تضمين شود و اين مذاکرات برای پی‌ريزی و رسيدن به موفقيت، بايد آغاز شود.»

با وجود چرخشی که در مواضع مسکو مشاهده می‌شود، اوکراين و کشورهای غربی حامی آن معتقد هستند روسيه کماکان بطور فعالی از جدايی‌طلبان در شرق اوکراين حمايت می‌کند.

مراسم مشابهی نیز روز یکشنبه در اوکراين برگزار شد و پترو پروشنکو رئیس جمهوری آن کشور ضمن ادای احترام به قربانيان جنگ جهانی دوم، از این که اوکراين بار ديگر با جنگی خونين رو به روست، ابراز تأسف کرد گفت «متأسفانه اين روزها اوکراين با واقعيت جنگی ديگر رو به روست.»

این در حالی‌است که کيف، پايتخت اوکراين، در روز يکشنبه صحنه درگيری ملی‌گرايان افراطی با پلیس بود. ملی‌گرايان اغلب با صورت‌های پوشيده، در مقابل کليسای ارتدوکس شهر کيف با نيروهای ضد شورش درگير شدند. هنوز گزارشی از تلفات احتمالی درگيری‌های روز یکشنبه کيف منتشر نشده است.

پترو پروشنکو همچنین در سخنانی در مراسم امروز در اوکراین گفت «فضای کشور آلوده به بوی تعفن جنگ است. به همين دليل دو روز پيش در اسلوويانسک، با ديدن مناطق جنگی تصميم گرفتم فرصتی ايجاد کنم تا شايد بتوانيم به صلح برسيم.»

پترو پروشنکو رئیس جمهوری اوکراین، شب گذشته در تلويزيون سراسری آن کشور ضمن اعلام محورهای برنامه صلح دولت، گفت «ما میتوانيم از تمامی امکانات و راه‌های موجود برای تحکيم تماميت ارضی اوکراين استفاده کنيم، اما ترجيح می‌دهيم اين امر با شيوه‌های مسالمت‌آميز محقق شود.»

رئيس جمهوری اوکراين می‌گويد آتش‌بس يک‌ جانبه و يک هفته‌ای اعلام شده توسط دولت اوکراین، مقدمۀ روند صلحی است که او در برنامه‌اش برای پايان دادن به بحران در شرق آن کشور در نظر دارد.

با این حال جدايی‌طلبان طرفدار روسیه آتش‌بس يک جانبه اوکراين را نپذيرفته‌اند و نخست وزير جمهوری خود خواندۀ دونتسک با بیان این که شهر اسلوويانسک هنوز زير آتش خمپاره اندازهای ارتش اوکراين قرار دارد، گفته است «آتش‌بس فقط در حد حرف وجود دارد.

ناآرامی‌ها در مناطق شرقی اوکراين از روز گذشته با حمله نیروهای جدايی‌طلب به يک پايگاه نظامی و پاسگاه‌های مرزی دولت مرکزی از سر گرفته شده است.

الکساندر برودای نخست وزير جمهوری خودخوانده دونتسک با این ادعا که شهر اسلوويانسک هنوز زير آتش خمپاره‌های ارتش اوکراین قرار دارد، گفت «طبق معمول، آتش بس فقط در حرف وجود دارد.»

دو طرف درگیر در مناطق شرقی اوکراین، هر کدام طرف مقابل را به شکستن آتش‌بس متهم می‌کند.
XS
SM
MD
LG