لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۶

کری در ژنو؛ پیشنهاد آمریکا برای تشکیل "مناطق امن" در اطراف حلب سوریه


جان کری در حاشیه دیدار با ناصر جوده وزیر خارجه اردن، درباره مذاکرات آمریکا به خبرنگاران توضیح می دهد.
جان کری در حاشیه دیدار با ناصر جوده وزیر خارجه اردن، درباره مذاکرات آمریکا به خبرنگاران توضیح می دهد.

جان کری وزیر خارجه آمریکا می گوید امیدوار است که مذاکرات صلح سوریه در ژنو موجب پیشرفت آتش بس فراگیر در سوریه شود.

کری که شامگاه یکشنبه به وقت اروپا وارد ژنو شد همچنین ساعات پیش رو را "ساعاتی مهم" توصیف کرد و خواستار همکاری روسیه در پاسخگو نگاه داشتن دولت سوریه به توقف خشونت ها و ایجاد آتش بس شد.

ارتش سوریه روز یکشنبه آتش بس یک جانبه در دمشق را برای ۲۴ ساعت دیگر تمدید کرد. همزمان آرامش نسبی پس از چندین روز درگیری های سنگین که عمدتا در شهر حلب در شمال سوریه تمرکز داشت بر مناطق تحت درگیری، حاکم شده است.

آمریکا گفته است که توقف خونریزی در حلب یکی از اولویت های عمده در مذاکرات صلح سوریه در ژنو است.

جان کری وزیر خارجه آمریکا قصد دارد بر تلاش واشنگتن در انجام نقش میانجیگری در مذاکرات صلح سوریه تاکید کند. در مذاکرات صلح سوریه در ژنو قرار است وزیران خارجه عربستان سعودی و اردن نیز حضور داشته باشند.

جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پیش از آن که آقای کری واشنگتن را ترک کند گفته بود: "وزیر خارجه تصریح کرد که پایان خشونت در حلب و بازگشت به آتش بس پایدار در تمام سوریه یک اولویت عمده است."

ژنرال سرگئی کورالنکو در یکی از پایگاه های نظامی سوریه
ژنرال سرگئی کورالنکو در یکی از پایگاه های نظامی سوریه

​همزمان ژنرال روسی سرگئی کورالنکو به خبرگزاری های این کشور گفت مذاکرات برای توقف بمباران ارتش سوریه علیه مواضع شورشیان در حلب در جریان است.

حلب بزرگترین شهر سوریه و نقطه ای مهم در جنگ داخلی این کشور است. با آن که آتش بس یکشنبه شامل حلب نمی شود ولی درگیری ها در این شهر در روز یکشنبه فروکش کرد. سازمان نظارت بر حقوق بشر سوریه گفته است در حملات هوایی و درگیری های ۹ روزه اخیر در حلب بیش از ۲۵۰ نفر کشته شده اند.

ارتش دولتی سوریه روز جمعه به دنبال دو هفته بالا گرفتن درگیری ها، در دمشق و لاذقیه اعلام آتش بس کرد. اما جناح های شورشی مختلف در سوریه روز شنبه گفتند به آتش بس اعتنا نمی کنند مگر آن که دولت آن را به تمام کشور بسط دهد.

مسکو و واشنگتن میانجی توافق آتش بس ۲۷ فوریه در غرب سوریه بودند. این آتش بس مبارزه علیه القاعده و داعش را شامل نمی شد.

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان روز یکشنبه خشونت ها و وضع بحران انسانی در سوریه و بویژه حلب را محکوم کرد. او به طور خاص به حمله به بیمارستانی که در دست شورشیان بود و از سوی نیروهای دولتی سوریه و هواپیماهای روسی هدف قرار گرفت اشاره کرد.

سازمان پزشکان بدون مرز گفته است که دست کم ۵۰ نفر از جمله شش پرسنل پزشکی در حمله به بیارستان القدس کشته شدند.

XS
SM
MD
LG