لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۷

سفر کری به ژنو برای حمایت از پایان جنگ سوریه


در پی حملات متوالی هوایی به حلب،‌ مردم در حال فرار هستند.
در پی حملات متوالی هوایی به حلب،‌ مردم در حال فرار هستند.

همزمان با سفر جان کری به ژنو برای حمایت از آتش بس سوریه و توقف جنگ در این کشور، ایالات متحده خواستار توقف حملات نیروهای اسد به حلب در شمال سوریه شد.

وزیر خارجه آمریکا به ژنو می رود تا از آتش بس بین نیروهای دولتی سوریه و شورشیان مخالف اسد حمایت کند. جان کری قرار است با وزرای خارجه اردن و عربستان سعودی و همچنین نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه استفان دی میستورا دیدار کند.

به گفته جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، جان کری در روزهای یکشنبه و دوشنبه، بر مساله دسترسی کامل به کمک‌های بشردوستانه در بخش‌های مورد تایید دولت سوریه و حمایت از سیاسی تاکید خواهد کرد.

پیشتر آمریکا به حملات نیروهای اسد به شهر حلب اعتراض کرده بود.

شهر حلب از مهمترین مراکز اقتصادی سوریه است که بعد از جنگ به ویرانه ای تبدیل شد و اکنون نیروهای اسد و مخالفان او بر سر تصاحب این شهر نبرد سخنی دارند.

یک هفته پیش، حمله به بیمارستانی در این شهر به مرگ دهها نفر منجر شد. در پی این حمله بود که آمریکا از روسیه خواست حکومت اسد را وادار کند آتش بس در حلب را رعایت کند.

در هفته گذشته آمریکا و روسیه توافق کردند که بر طرفهای درگیر برای ترک مخاصمه در لاذقیه فشار بیاورند اما شهر حلب در این توافق نبود.

پیش از این استفان دی میستورا،‌ نماینده سازمان ملل خواستار مداخله آمریکا و روسیه برای دوام آتش بس در سوریه شده بود.

نیروهای بشار اسد و ارتش روسیه می گویند حلب محل حضور جبهه نصرت است که چون شاخه ای از القاعده محسوب می شود، جزو ترک مخاصمه نیست اما آمریکا می گوید نیروهای اسد به این بهانه مردم عادی را مورد حمله قرار می دهند.

توافق ترک مخاصمه علیه جبهه نصرت و نیروهای داعش نیست.

در حالی آقای کری به ژنو رفته است که دو روز پیش او در نامه ای به استفان دی میستورا، نماینده سازمان ملل در امور سوریه تاکید کرد که اولویت همه مذاکرات باید حفظ آتش بس و گسترش سراسری آن باشد.

اظهارنظر آقای کری بعد از آن است که جیش الاسلام، گروه تندرویی که کنترل شرق دمشق را در دست دارد، در بیانیه ای به همراه چند گروه دیگر اعلام کردند که آتش بس منطقه ای را نمی پذیرند.

این گروه های شورشی می گویند حق پاسخگویی به نیروهای اسد را برای خود محفوظ می دانند. آنها از آمریکا نیز بخاطر آنچه کوتاهی در اقدام کافی می نامند، انتقاد کرده اند.

رویترز در گزارشی اعلام کرد،‌ از ده روز پیش و از مجموع حدود ۲۵۰ تلفات، ۱۴۰ نفر در بمباران نیروهای دولتی سوریه با حمایت روسیه کشته شده اند و ۹۶ نفر توسط نیروهای شورشی کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG