لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۴

جان کری برای ترمیم روابط با عربستان راهی ریاض شد


جان کری، وزیر خارجه آمریکا برای ملاقات با ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی به ریاض سفر کرده است. جنگ داخلی در سوریه و برنامه هسته ای ایران، محور مذاکرات آنان است.

آقای کری امیدوار است به دنبال اختلاف نظر آمریکا و عربستان بر سر مسائل ایران و سوریه، مناسبات واشنگتن-ریاض را احیا کند.

عربستان سعودی ماه گذشته عضویت در شورای امنیت سازمان ملل متحد را در اعتراض به آنچه «استاندارد دوگانه» نامید، رد کرد. عدم اقدام سازمان ملل در سوریه و ادامه حمایت دولت ایران از حاکمیت بشار اسد در سوریه، موجب خشم ریاض و انتقاد رهبران آن کشور به عملکرد آمریکا شده است.

عربستان سعودی حامی شورشیان نظامی عمدتا سنی مخالف حاکمیت اسد در سوریه است. این کشور از این که آمریکا از تهدید حمله نظامی خود به مراکز تسلیحات شیمیایی سوریه عقب نشینی کرد، و در عوض با روسیه درباره طرح معدوم سازی مراکز تسلیحاتی سوریه به توافق رسید، ناراضی است.

جان کری، روز یکشنبه پیش از سفر به ریاض گفت آمریکا و عربستان سعودی در سوریه اهداف مشترک دارند. او گفت هدف واشنگتن و ریاض تشکیل دولتی انتقالی در سوریه بدون بشار اسد است.

دولت سوریه خواستار حضور ایران در مذاکرات درباره تشکیل دولت موقت در سوریه است. مقامات آمریکایی می گویند به عربستان گفته اند که واشنگتن با حضور ایران در این مذاکرات مخالف است مگر آن که تهران با اصول اختیارات اجرایی دولت موقت موافقت کند.

رهبران عربستان سعودی، متحد عمده آمریکا در خاورمیانه، همچنین نگران پیشرفت تلاش های بین المللی در رابطه با برنامه اتمی ایران است. عربستان سعودی و اسرائیل به صداقت تهران در برنامه اتمی اش شک دارند. دولت جدید ایران برای کاهش تحریم های اقتصادی غرب سعی می کند بر سر پرونده هسته ای با غرب به توافق برسد.

وزیر خارجه آمریکا گفته است که نگرانی های امنیتی منطقه ای بر سر برنامه اتمی ایران را درک می کند و به «روابط عمده دفاعی» خود در خاورمیانه پایبند است. او گفت: «ما به حمایت از عربستان سعودی، قطر، اردن، مصر و دیگر کشورها ادامه می دهیم. ما اجازه نمی دهیم که این کشورها هدف حمله خارجی قرار بگیرند.»

عربستان سعودی از تشکیل دولت موقت تحت حمایت ارتش در مصر حمایت مالی می کند.
جان کری در مقام وزارت خارجه آمریکا، دو بار به عربستان سفر کرده است.
XS
SM
MD
LG