لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۸

انصراف عربستان از عضویت در شورای امنیت


عربستان سعودی از عضویت در شورای امنیت سازمان ملل انصراف داد و دلیل آن را «معیارهای دوگانه» ای خواند که باعث تضعیف ثمر بخشی سازمان می شود.

روز جمعه وزیر امور خارجه عربستان سعودی گفت تا زمانی که اصلاحاتی صورت نگیرد که اجازه دهد سازمان ملل در «حفظ امنیت و صلح جهانی» بکوشد، این کشور به جمع ۱۵ کشور عضو شورای امنیت نخواهد پیوست. نوع اصلاحات مورد درخواست مشخص نشده است.
در بیانیه وزارت امور خارجه عربستان آمده است «سازوکارها و معیارهای دوگانه شورای امنیت سازمان ملل متحد آن را از انجام وظایفش بازمی دارد... بنابراین، عربستان سعودی گزینه دیگری جز رد عضویت شورای امنیت نداشته است.»
عربستان سعودی قبلاً به این شورا به دلیل عدم موفقیت در تصویب قطعنامه ای که بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و نقش او در جنگ داخلی دو سال نیمه را محکوم کند، مورد حمله قرار داده بود.

تصمیم عربستان سعودی به انصراف از عضویت در شورای امنیت یک روز پس از کسب آن، با واکنش تند اعضای شورا روبرو شده است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک دیپلمات سازمان ملل گفته است چنین اقدامی در تاریخ شورای امنیت سابقه نداشته است، کوشش برای گرفتن یک کرسی معمولاً سالها طول می کشد، و همین دلیل اعلام انصراف را حتی شگفت انگیزتر می سازد.
یک دیپلمات دیگر سازمان ملل متحد گفته است «در مورد روند انتخاب نکته بحث انگیزی وجود نداشت. اما دولت سعودی در هفته های اخیر روشن ساخته بود در مورد سوریه و مساله فلسطین ملاحظاتی دارد.» او گفت مقامات سعودی ناچار خواهند بود موضع رسمی خود را کتباً اعلام کنند و سازمان ملل متحد بعداً درباره گام بعدی تصمیم خواهد گرفت.

روسیه از عربستان سعودی به دلیل رد عضویت شورای امنیت سازمان ملل متحد انتقاد کرد. وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه در بیانیه ای شگفتی خود را از «تصمیم بی سابقه» عربستان سعودی ابراز داشت، و نظر آن کشور را که شورای امنیت در مناقشه سوریه شکست خورده است رد کرد و گفت «بحث های آن و انتقاد از شورا در محتوای مناقشه سوریه، به ویژه شگفت آور است.»

فرانسه نیز از تصمیم عربستان سعودی انتقاد کرد، اما سخنگوی وزارت امورخارجه فرانسه گفت «ما در مورد سوریه با عربستان در گفت و گو هستیم، و ناراحتی های آن را در پی ناتوانایی های شورای امنیت درحل مساله سوریه درک می کنیم.» وی یادآور شد فرانسه اصلاحاتی را در حق وتو در شورای امنیت پیشنهاد می کند.

روسیه و چین - که هر دو از اعضای دائمی شورای امنیت هستند - قطعنامه محکومیت اسد را ۳ بار وتو کردند. عربستان سعودی از شورشیانی که علیه بشار اسد می جنگند حمایت می کند.

شورای امنیت شامل ۵ عضو اصلی است که دارای حق وتو هستند، شامل امریکا، بریتانیا، روسیه، چین، و فرانسه و ۱۰ عضو علی البدل که هر کدام برای دو سال توسط مجمع عمومی انتخاب می شوند.

در بیانیه وزارت امور خارجه عربستان آمده که بی عملی شورای امنیت به رهبر سوریه اجازه داده است مردم خود را بکشد.
این بیانیه همچنین به عدم توانایی شورای امنیت در حل مشکل دهها ساله اسرائیلی - فلسطینی به عنوان شاهدی بر بی ثمری سازمان اشاره کرده است.

برخی از کشورها نارضایتی و مخالفت خود را با حق وتو اعضای دائمی شورای امنیت ابراز کرده اند و می گویند این حق باعث می شود که قطعنامه ها - حتی اگر از پشتیبانی وسیعی در میان جامعه بین المللی برخوردار باشد - متوقف شوند.

چاد، شیلی، لیوانی و نیجریه، ۴ کشور دیگری هستند که انتخاب شده اند تا دوره دو ساله عضویت درشورای امنیت خود را از آغاز سال آینده میلادی آغاز کنند.
XS
SM
MD
LG