لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۱

سفر کری به خاورمیانه و لهستان: ماموریتی دشوار


جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز شنبه برای سفری ۹روزه رهسپار خاورمیانه، شمال افریقا و اروپا می شود. این سفر، که اسوشیتد پرس آن را «ماموریتی برای کنترل خسارت» می نامد، در حالی صورت می گیرد که خشم بر سر استراتژی های آمریکا در سوریه، مصر و ایران، و نیز فعالیت های اطلاعاتی و شناسایی آمریکا، بالا گرفته است.

کری از عربستان سعودی، لهستان، اسرائیل، اردن، امارات متحده عربی، سرزمین های فلسطینی ،الجزایر، مراکش و لهستان دیدن خواهد کرد. سخنگوی وزارت امور خارجه پذیرفته است که با توجه با افزایش تنش بین آمریکا و بسیاری از متحدانش، ممکن است دست کم بخشی از سفر کری دشوار باشد.

او در نخستین توقف خود در ریاض، با اختلاف نظرهای متعدد با سعودی ها بر سر ادامه مناقشه در سوریه، مذاکرات اتمی با ایران، و تصمیم پرزیدنت اوباما به تعلیق بخش عمده ای از کمک های آمریکا به مصر، روبرو خواهد بود.

مقامات سعودی از سیاست اوباما نسبت به سوریه خشمگین هستند. جان کری تایید کرده است سعودی ها از این که اوباما تهدید خود را برای مجازات اسد با حملات هوایی به دلیل کاربرد تسلیحات شیمیایی عمل نساخت، ناراحت هستند. عربستان سعودی در پیشاپیش فراهم آوردن کمک نظامی برای دشمنان اسد بوده است و می خواهد آمریکا نقش فعالتری در این زمینه بر عهده بگیرد، روندی که کاخ سفید در برابر آن مقاومت کرده است.

افزون براین، عربستان سعودی با ناراحتی شاهد نزدیک شدن دولت اوباما به ایران و فاصله گرفتن از دولت مصر در پی برکناری محمد مرسی بوده است.
کری ازعربستان به ورشو خواهد رفت و قصد دارد درباره مسائل استراتژیک و دمکراسی، ازجمله دفاع موشکی و برنامه های خروج ناتو از افغانستان در سال ۲۰۱۴با مقامات لهستان بحث کند.

در مرحله بعدی سفر، کری از ورشو به خاورمیانه بازخواهد گشت، و با مقامات اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطینی به گفت و گو خواهد نشست.

مذاکرات اتمی با ایران نیز، که هنگام حضور کری در اورشلیم وارد دومین دور در ژنو خواهد شد، در راس بحث های او با مقامات اسرائیلی قرارخواهد داشت. اسرائیل ایران مجهز به تسلیحات اتمی را تهدیدی برای موجودیت خود می بیند و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این کشور آشکارا از نزدیک شدن دولت اوباما به رئیس جمهوری جدید ایران انتقاد کرده است.

پس از دیداری با مقامات فلسطینی در شهر بیت اللحم در کرانه غربی، کری به امان خواهد رفت و با مقامات اردن درباره روند صلح و نیز وضع سوریه بحث خواهد کرد.
از اردن، کری رهسپار امارات متحده عربی، حامی دیگر افزایش درگیری آمریکا در سوریه خواهد شد، و درپی دیدارهایی از الجزایر و مراکش به واشنگتن بازخواهد گشت.
XS
SM
MD
LG