لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۴

کری:تلاش امریکا در روند صلح خاورمیانه ابدی نیست


جان کری در کنفرانس مطبوعاتی در رباط، مراکش. ۴ اوریل ۲۰۱۴. کری نشان داد که صبر امریکا درقبال دو طرف دارد به پایان می رسد.
جان کری در کنفرانس مطبوعاتی در رباط، مراکش. ۴ اوریل ۲۰۱۴. کری نشان داد که صبر امریکا درقبال دو طرف دارد به پایان می رسد.
جان کری وزیر خارجه آمریکا می گوید پس از آن که هر دو طرف اسرائیل و فلسطینی بخش هایی از مفاد توافقی را که با هدف ایجاد دو دولت در مذاکرات به دست آمده بود زیرپا گذاشتند، دولت آمریکا در نقش خود در روند صلح اسرائیل و فلسطین بازبینی خواهد کرد.

در حالی که واشنگتن با بحران هایی از اوکراین و سوریه تا برنامه اتمی ایران روبروست، کری می گوید پرزیدنت باراک اوباما روشن کرده است که دخالت آمریکا در روند صلح خاورمیانه بی نهایت نیست.

او گفت:« اگر دو طرف خودشان مایل به برداشتن گام های سازنده در جهت پیش برد روند صلح نیستند باید بدانند که میزان وقت و تلاشی که آمریکا در این راه صرف می کند حدی دارد.»

این بدبینانه ترین ارزیابی کری از دورنمای صلح است که روزجمعه و پس از آن ابراز شد که دولت اسرائیل با آزاد کردن گروهی از زندانیان فلسطینی مخالفت کرد و فلسطینی ها نیز برای نزدیک شدن به مرحله به رسمیت شناخته شدن در سازمان ملل رای به پیوستن به ۱۵ سازمان بین المللی دادند.

در حالی که هیچ یک از دو طرف از قصد ترک مذاکرات به طور علنی سخنی نگفته تاست اما کری می گوید زمان «سنجش موقعیت» فرارسیده است.

آقای کری گفت:« متاسفانه هر دو طرف در آخرین روزها قدم های نامفیدی برداشته اند. این برهمه روشن است.» و افزود: «بنابراین ما قصد داریم بادقت و دقیقا بسنجیم که روند در چه مرحله ایست و تا کجا می تواند پیش برود.»

به گفته آقای کری:« رهبران باید رهبری کنند. هردو طرف باید به اتخاذ تصمیم ها و مصالحه های اساسی تن دهند.»

اما پس از یک سال تلاش برای آوردن دو طرف به میز مذاکره مقام های اسرائیلی و فلسطینی هریک دیگری را متهم به نقض توافق هایی می کنند که بنابر مذاکرات تحت رهبری کری قرار بود در پایان این ماه متوقف شود.

در همین حال روز جمعه ده ها تن فلسطینی در بیتونیه در کرانه غربی در حین تظاهرات اعتراضی به تصمیم اسرائیل درمورد آزاد نکردن زندانیان فلسطینی با نیروهای اسرائیلی درگیر شدند. تظاهرکنندگان سنگ پرتاب می کردند و سربازان اسرائیلی با گاز اشک اور مقابله می کردند.

روز پنجشنبه اسرائیل برنامه آزادسازی چهارمین گروه زندانیان فلسطینی را در پاسخ به امضای ۱۵ کنوانسیون بین المللی توسط رهبر فلسطینی ها، لغو کرد.

وزیر دادگستری اسرائیل، تسیپی لیونی گفت این اقدام فلسطینی ها شرایط آزادی زندانیان را نقض کرده است. زیرا قرار بوده است که در قبال این امر فلسطینی ها از هر حرکت یک جانبه ای خودداری کنند.
XS
SM
MD
LG