لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۴

جان کری دیدار با محمود عباس را لغو کرد


محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی گفت برای به رسمیت شناخته شدن بیشتر در سازمان ملل متحد تلاش می کند.

این اقدام توافق میان اسرائیل و فلسطینی ها برای ادامه مذاکرات صلح که اکنون به خاطر آزاد نشدن زندانیان فلسطینی توسط اسرائیل به خطر افتاده، می شکند.

جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا پس از اظهارات محمود عباس در مورد اقدامش در سازمان ملل متحد، برنامه دیدار روز چهارشنبه خود با او را لغو کرد.

محمود عباس گفت فلسطینی ها فورا تلاش ها برای پیوستن به ۱۵ نهاد سازمان ملل متحد را آغاز می کنند. این اقدام تلاش های صلح به رهبری آمریکا برای راه حل تشکیل دو کشور اسرائیل و فلسطینی را به خطر می اندازد.

محمود عباس در نطقی تلویزیونی از مقر خود در رام الله گفت به خاطر آنکه اسرائیل از آزادی زندانیان بیشتر فلسطینی سرباز زده است، مجبور است اقدام کند.

محمود عباس گفت به فلسطینی ها ۹ بار وعده داده شد که چهارمین گروه از زندانیان فلسطینی آزاد می شوند. او روز سه شنبه گفت این بعد از ظهر، آخرین وعده برای آزادی زندانیان فلسطینی بود و این امر رخ نداد.

زمانی که هشت ماه پیش، جان کری وزیر امورخارجه آمریکا برنامه خود برای رسیدن به صلح خاورمیانه را آغاز کرد، فلسطینی ها وعده دادند تلاش ها در سازمان ملل برای رسمیت شناخته شدن بیشتر را در ازای آزادی ۱۰۴ زندانی فلسطینی توسط اسرائیل متوقف کنند.

آخرین گروه از زندانیان فلسطینی قرار بود پایان ماه مارس آزاد شوند. اما کابینه اسرائیل تاکنون چندین بار آزادی این زندانیان را تایید نکرد.

اسرائیل به سخنان محمود عباس واکنش فوری نشان نداده است. روز سه شنبه اسرائیل برای ساخت ۷۰۰ خانه دیگر برای مهاجران یهودی در شرق اورشلیم دستور برگزاری مناقصه داد. فلسطینی ها شرق اورشلیم را بخشی از خاک آینده یک کشور فلسطینی می دانند.
XS
SM
MD
LG