لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۸

کری: صلح به حسن نیت و مصالحه جدی نیاز دارد


جان کری وزیر امور خارجه آمریکا می گوید مصالحه واقعی و گرفتن تصمیمات جدی که برای رسیدن به راه حل «دو کشوری» در خاورمیانه مورد نیاز است، حسن نیت و کوشش های جدی اسرائیلیان و فلسطینان را ایجاب می کند.

سه ماه پس از آغاز مذاکرات ۹ ماهه صلح، جان کری روز چهارشنبه با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و محمود عباس رئیس تشکیلات خود گردان فلسطینی ملاقات کرد و گفت یقین دارد دو طرف قادرند پیشرفت کنند.
جان کری ابراز امیدواری کرد کار با حسن نیتی که دو طرف را کنار هم نشانده، ادامه پیدا کند.

کری روز چهارشنبه در شهر بیت اللحم گفت او وپرزیدنت اوباما «مصمم هستند، و هیچ کدام از ما کوشش برای دنبال کردن امکانات صلح را متوقف نخواهیم ساخت.»
جان کری همچنین بر مخالفت واشنگتن با فعالیت های خانه سازی اسرائیل در سرزمین فلسطینی بار دیگر تاکید گذاشت و آن را «غیر قانونی» نامید.

پیشتر، بنیامین نتاتیاهو نخست وزیر اسرائیل در دیداری با کری در اورشلیم گفت مذاکرات درباره راه حل دوکشوری برای مناقشه هیچ پیشرفت واقعی نکرده است.
نتانیاهو اظهار داشت اسرائیل خواهان صلح است و ادعا کرد این فلسطینیان هستند که توافق را به تاخیر می اندازند: «من نگران پیشرفت مذاکرات هستیم، زیرا فلسطینیان به تحریک، ایجاد بحران های مصنوعی و پرهیز از گرفتن تصمیمات تاریخی که برای صلح واقعی نیاز است ادامه می دهند.»
نتانیاهو ابراز امیدواری کرد دیدار کری از منطقه بتواند به بازگرداندن روند صلح به نقطه ای برسد که «ما قادر شویم به صلحی تاریخی که می خواهیم، و مردم ما شایستگی آن را دارند، برسیم».

کری توسعه اقتصادی در مناطق فلسطینی را یک بخش اصلی در روند صلح دانسته است و با استفاده از دیدار از بیت اللحم اعلام کرد آمریکا ۷۵ میلیون دلار دیگر به اجرای پروژه های زیربنایی فلسطین کمک می کند.

او گفت «ما به توسعه اقتصادها نیازداریم تا به مردم هر دو طرف نشان داده شود صلح با منافع ایجاد فرصت های اقتصادی و کامیابی و بهبود کیفیت زندگی همراه است.» کری گفت راه حل دو کشوری فقط درباره تعریف مرزها نیست، بلکه این است که آیا اسرائیلیان و فلسطینیان می توانند آینده بهتری را برای خود و فرزندانشان رقم بزنند یانه.

محمود عباس در پی ملاقات با وزیر امور خارجه آمریکا با خبرنگاران سخن نگفت. اما مذاکره کنندگان فلسطینی می گویند افزون بر مساله ساختن شهرک ها، مذاکرات بر سر مواضع اسرائیل، از جمله حقوق آب و سرزمینی که قرار است در یک راه حل دو کشوری معاوضه شود، متوقف شده است.
اسرائیل شماری از زندانیان فلسطینی را آزاد کرده، و مقامات آمریکایی آن را گامی دلگرم کننده به جلو نامیده اند. اما اسرائیل همچنین به ساختن محله ها و خانه های بیشتر ادامه می دهد. اقدامی که به گفته مقامات آمریکایی «جو مثبتی برای مذاکرات به وجود نمی آورد» و اعتراض شدید فلسطینی ها را موجب شده است.

وزیر امور خارجه آمریکا در جریان ملاقات با نتانیاهو همچنین در باره برنامه اتمی ایران بحث کرد و بار دیگر قول داد ایالات متحده به ایران اجازه نخواهد داد تسلیحات اتمی تولید کند.

ایران می گوید برنامه اتمی اش فقط برای مقاصد غیرنظامی و صلحجویانه اجرا می شود و قرار است در این هفته با مذاکره کنندگان بین المللی در ژنو ملاقات کند، با این امید که از تحریم های اقتصادی کاسته شود.

نتانیاهو به کری گفت او نگران هر معامله بالقوه ای است که ایران را در حالی که تحریم ها کم می شود قادر سازد توانایی خود را برای غنی سازی اورانیوم و تولید اسلحه حفظ کند. او اظهار نظر کرد کاهش تحریم ها «می تواند طول و دوام رژیم تحریم ها را تضعیف کند.»

قرار است وزیر امور خارجه آمریکا پس از دیدار از اسرائیل و کرانه غربی رود اردن، از امارات متحده عربی، اردن، الجزایر، و مراکش دیدن کند.
XS
SM
MD
LG