لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۷

کاهش محدودیت ها در نوار غزه و کرانه غربی


اسرائیل اعلام کرده است برخی از محدودیت ها در نوار غزه و کرانه غربی را کاهش می دهد.

بگزارش خبرگزاری فرانسه، درحالی که اسرائیل درباره قرارداد نهایی صلح با فلسطینیان مذاکره می کند، یووال اشتاینیتز وزیر مناسبات بین المللی گفت پنج هزار جواز جدید کار برای فلسطینیان جهت کار در اسرائیل صادر می شود. همچنین ساعات بازبودن گذرگاه پل آلنبی تمدید خواهد شد و ورود برخی مصالح ساختمانی به غزه مجاز خواهد بود.

اشتاینیتز در پی جلسه ای در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک به خبرنگاران گفت اسرائیل به یک اقتصاد فلسطینی نیرومند و فعال علاقه مند است، و بر این باور است که یک فضای اقتصادی بهتر ممکن است به ایجاد فضای سیاسی بهتری کمک کند.

اشتاینیتز، که پس ازجلسه وزیرانی ازکشورهای خاورمیانه و کمیته رابط سخن می گفت اظهارداشت "یک اقتصاد فلسطینی نیرومند برای اسرائیل، اقتصاد آن وبطورکلی برای منطقه خوب است."

اوفاش ساخت گذرگاه پل آلنبی، در نزدیکی شهر جریکو در کرانه غربی، که تنها نقطه دسترسی به اردن برای ساکنان و بازرگانان در کرانه غربی است، بزودی پنج روز درهفته باز خواهد بود.

جان کری وزیرامورخارجه آمریکا گفت ایالات متحده قصد دارد به کوشش برای رسیدن به توافق صلح در خاورمیانه بیافزاید، و امیدواراست ظرف ۹ ماه قطعی شود.

کری برای نخستین بار فاش ساخت مذاکره کنندگان اسرائیلی و فلسطینی از آغاز دوباره مذاکرات در اواخر ژوئیه، تاکنون ۷ بار مستقیما به گفت وگو نشسته اند و درباره تمام مسائل بحث کرده اند.

پیشتر، بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد از تمام کشورها و نهادهای اعانه دهنده خواست به کوشش برای کمک به اقتصاد فلسطینی بیافزایند. اوگفت وضع فعلی قابل دوام نیست، و در دراز مدت به اسرائیلیان وفلسطنیان صدمه خواهد زد.

روزپنجشنبه، گروه چهارگانه صلح خاورمیانه نیز برنامه ای برای احیای اقتصاد فلسطینی، با تمرکز بر رشد بخش خصوصی، منتشر کرد.
XS
SM
MD
LG