لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۸

روند صلح خاورمیانه


جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، اخیرا با خالد العطیه، وزیر امور خارجه قطر، ملاقات کرد و با او درباره فعالیت های کمیته مناسبات اسرائیل و فلسطینیان، وابسته به اتحادیه عرب، به تبادل نظر پرداخت.

آقای کری گفت «حمایت اتحادیه عرب از توافقنامه نهایی برای موفقیت مذاکرات بسیار مهم است.»

روند صلح همچنان با دشواری هایی روبرو است، اما جان کری گفت او می خواهد تاکید بگذارد که هدف روشن و دست یافتنی است، و کسانی که بسیار به آن نزدیک هستند – همسایگان و نیز خود طرف ها – آنچه را اهمیت دارد درک می کنند: صلحی عادلانه و بادوام بر شالوده یک راه حل دو کشوری که تنها راه حل است. به یک دلیل ساده، زیرا دو ملت شایسته هستند که از فرصتی برای تحقق آرمان های مشروع، امنیت و آزادی و آینده خود برخوردار شوند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و محمود عباس رئیس تشکیلات خود گردان فلسطینی هر دو خطرات عمده ای را در نشاندن طرف های خود پشت میز مذاکره پذیرفته اند. اسرائیلیان و فلسطینیان تا کنون حدود ۱۳ بار ملاقات کرده اند و درباره تمام مسائل اصلی بحث می کنند.

برای تکمیل مسیر سیاسی مذاکرات، آمریکا و جامعه بین المللی کار با دو طرف را جهت برداشتن گام هایی بمنظور بهبود شرایط اقتصادی، بویژه در سرزمین های فلسطینی، آغاز کرده اند. دولت اسرائیل اقداماتی را جهت بهبود وضعیت اقتصادی در غزه و کرانه غربی اعلام کرده است، که صدور ۵ هزار جواز کار برای فلسطینیان جهت کار در اسرائیل و رساندن آب به کرانه غربی از آن جمله است.

بنیامین نتانیاهو اخیرا در بیانیه ای روشن ساخت که اسرائیل همچنین به حفظ وضعیت فعلی در مکان های مقدس متعهد است، و اسرائیل دست خود را به امید صلح بسوی مردم فلسطینی دراز می کند.

جان کری گفت «فرصت برای برقراری صلح نمایان است. جهت عملی ساختن آن ما نیاز به شرکت اتحادیه عرب و حمایت بقیه جامعه بین المللی داريم. من بر این عقیده ام که ما می توانیم باهم کار کنیم، و می توانیم صلح، کامیابی و نتیجه امید بخشی را که مردم در منطقه، بویژه اسرائیلی ها و فلسطینی ها، از دیرباز امید داشته اند فراهم آوریم.»
XS
SM
MD
LG