لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۲

مذاکرات صلح خاورمیانه تشدید می شود


شهرک سازی های یهودی نشین در اراضی اشغالی یکی از مسائل عمده در مذاکرات صلح خاورمیانه است.
شهرک سازی های یهودی نشین در اراضی اشغالی یکی از مسائل عمده در مذاکرات صلح خاورمیانه است.
مذاکره کنندگان اسرائیلی و فلسطینی روز دوشنبه (١٥مهر) دور جدیدی از مذاکرات صلح خاورمیانه را آغاز کردند. این مذاکرات که به درخواست و میانجیگری آمریکا بار دیگر جان تازه به خود گرفته پس از ۳ سال توقف، پیشتر در ماه ژوئیه (اوایل تابستان) از سر گرفته شد و طی هفته های اخیر به دور از چشم رسانه ها ادامه یافت اما به گزارش خبرگزاری رویترز نتیجه ملموسی از آن دیده نمی شود و به نظر می رسد مشکلاتی که در ٢٠ سال گذشته مانع پیشرفت بود، همچنان به قوت خود باقی است و دو طرف اسرائیلی و فلسطینی نمی توانند بر سر تقسیم اراضی و مقررات امنیتی آینده خود به تصمیم گیری مقبول برسند.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی روز دوشنبه با گروهی از نمایندگان پارلمان اسرائیل ملاقات کرد و هشدار داد که شاید این آخرین شانس رسیدن به توافق برای پایان دادن به ده ها درگیری و تشکیل دو کشور مستقل در کنار هم باشد.

سخنان سازش ناپذیر روز یکشنبه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، بر ناامیدی که بر مذاکرات صلح سایه انداخته تاکید داشت. آقای نتانیاهو خودداری فلسطینی ها در به رسمیت شناختن اسرائیل را عامل تعلیق مذاکرات خواند. او همچنین از ساخت و ساز شهرک های یهودی نشین در اراضی اشغال کرانه غربی رود اردن حمایت کرد.

همزمان، یک مقام ارشد فلسطینی به رویترز گفت که مذاکرات فشرده بود و دو طرف توافق کردند که با شرکت در جلسات روزانه طولانی، برای رسیدن به نتیجه تلاش کنند.

این مقام فلسطینی گفت: «همانطور که آمریکایی ها درخواست کردند، ما ضرباهنگ مذاکرات را تشدید کردیم اما تاکنون هیچ چیز دستگیرمان نشده است.»
در دو ماه اخیر، دو طرف یک یا دو بار در هفته در ملاقات هایی کوتاه شرکت کرده اند. این امر باعث باعث بروز برخی تردیدها و بی اعتمادی ها در میان دیپلمات های خارجی شد که پرسیده اند به این ترتیب چطور می توان تا ماه آوریل (فروردین آینده) به هدف مد نظر آمریکا در مذاکرات صلح دست یافت.

یکی از دیپلمات های ارشد شرکت کننده در مذاکرات صلح خاورمیانه که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری رویترز گفت: «اگر دو طرف واقعا می خواهند در ۹ ماه به نتیجه برسند، باید هر روز دیدار و مذاکره کنند.» این در حالی است که تصیپی لیونی، مذاکره کننده ارشد اسرائیلی گفته است مذاکرات می تواند تا پس از ضرب الاجل آوریل ادامه یابد. یاسر عبدربه، یک مقام ارشد فلسطینی سخنان اخیر نخست وزیر اسرائیل را بخشی از یک «برنامه سیاسی» توصیف کرد و درباره اظهار نظر خانم لیونی گفت: «این ها همه نشان می دهد که اسرائیل می خواهد مذاکرات را تا جای ممکن به درازا بکشد تا به این ترتیب از فشار بین المللی فرار کند.»

فلسطینی ها همواره گفته اند که ادامه شهرک سازی در اراضی اشغالی مانع اصلی پیشرفت مذاکرات است.
XS
SM
MD
LG