لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۶

تلاش مشترک آمریکا و بریتانیا برای صلح خاورمیانه


دیپلمات های ارشد آمریکا و بریتانیا با آمد و شد بین اورشلیم و رام اله برای ملاقات با رهبران اسراییل و فلسطینی به کوششی مشترک برای احیای مذاکرات صلح دست زده اند.

جان کری وزیر امورخارجه آمریکا و ویلیام هیگ وزیر امورخارجه بریتانیا روزپنجشنبه جداگانه با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر بریتانیا به گفت وگو نشستند و گفتند امیدوارند در از سرگیری مذاکرات پیشرفت حاصل شود.

کری بعدا در رام اله با محمود عباس رییس تشکیلات خود گردان فلسطینی ملاقات کرد، و دقایقی بعد هیگ به دیدار این رهبر فلسطینی رفت.

کری آنچه را جدیت و عزم شخصی نتانیاهو در تلاش برای یافتن راهی برای پیشبرد مذاکرات صلح خواند، ستود.

او اظهار داشت می فهمد تردیدها وحتی بدبینی هایی نسبت به مذاکرات صلح وجود دارد، اما گفت به یافتن راهی برای پیشرفت خوشبین است.

نخست وزیر اسرائیل به وزیر خارجه آمریکا گفت کشورش می خواهد مذاکرات صلح دوباره آغاز شود و امیدوار است فلسطینیان نیز همین را بخواهند. وی افزود:«جایی که اراده وجود داشته باشد، راهی پیدا خواهد شد.»

عباس می گوید تا زمانی که اسرائیل ساختن محله های یهودی نشین درکرانه غربی و اورشلیم شرقی را متوقف نکند، او با اسراییل مذاکره نخواهد کرد. فلسطینیان می خواهند این مناطق بخشی از کشور مستقل آینده آنها باشد.

نتانیاهو گفته است عملیات ساخت و ساز شهرک های یهودی نشین ادامه خواهد یافت و او آماده است بدون پیش شرط با فلسطینیان مذاکره کند.

ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا درآغاز دیدار با نتانیاهو گفت لندن از کوشش های صلحجویانه جان کری حمایت خواهد کرد.

نخست وزیر اسرائیل که در کنار هیگ سخن می گفت، مساله برنامه اتمی ایران را در سخنان خود مطرح کرد.

آقای نتانیاهو گفت علیرغم فشارهای اقتصادی و دیپلماتیک، جامعه بین المللی تاکنون موفق نشده ایران را از دنبال کردن فعالیت ها و جاه طلبی های هسته ای اش باز دارد.
XS
SM
MD
LG