لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۲

پیگیری اوضاع سوریه در سفر جان کری به خاورمیانه


جان کری وزیر امورخارجه آمریکا امروز، شنبه، راهی خاورمیانه می شود تا پیشرفت درمورد سوریه و مناقشه اسرائیلی-فلسطینی را پیگیری کند.

وی در استانبول با مقامات ترکیه، از جمله رجب طیب اردوغان نخست وزیر، در باره تلاش های پایان بخشیدن به جنگ داخلی در سوریه، که دو سال است ادامه دارد، تبادل نظر خواهد کرد.

وزارت امورخارجه آمریکا می گوید وی همچنین اعتماد سازی میان اسرائیل و فلسطینیان، و ترغیب ترکیه به بهبود بخشیدن مناسبات با اسرائیل را مد نظر دارد.

مناسبات ترکیه و اسرائیل در سال ۲۰۱۰ که اسرائیل راه را بر یک کشتی حامل کمک به مقصد نوار غزه را بست، آسیب دید. هشت ترک و یک ترک آمریکائی تبار درآن واقعه کشته شدند.

در جریان سفر اخیر باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا به منطقه، بن بست دیپلماتیک بین ترکیه و اسرائیل پایان گرفت.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل برای حمله مرگبار اسرائیل به کشتی کمک رسانی ترکیه پوزش خواست و ترکیه این پوزش را پذیرفت. پرزیدنت اوباما خروج از این بن بست را یک دستاورد خواند. جان کری می خواهد برای بهبود روابط بین ترکیه و اسرائیل تلاش کند

جیمز جفری سفیر پیشین آمریکا در ترکیه معتقد است این تلاش دولت باراک اوباما اهمیت استراتژیک دارد. او می گوید " با در نظر گرفتن شرایط در منطقه و مشکلاتی که آنکارا با عراق ، سوریه و ایران دارد و با در نظر گرفتن شرایط دشوار اسرائیل در ارتباط با ایران و کلاً با بهار عرب ، تلاش جان کری برای بهبود روابط ترکیه با اسرائیل اهمیت استراتژیک دارد".

انتظار می رود آقای کری در ترکیه در ارتباط با جنگ داخلی در سوریه نیز گفتگو کند.

آقای کری از اورشلیم و رام الله در کرانه باختری نیز دیدن خواهد کرد.
دولت آمریکا می خواهد گفتگوهای صلح خاورمیانه از سر گرفته شود.
ویکتوریا نولند سخنگوی وزارات امور خارجه آمریکا می گوید " وزیر امور خارجه و رئیس جمهوری هر دو گفته اند که هر چه زودتر طرفین به میز مذاکره باز گردند آمریکا آماده است از این تلاش حمایت کند ، اما ما نمی توانیم بیشتر از آن چه خود آن ها می خواهند ، گام برداریم".

آقای کری زمانی سفر خود را آغاز می کند که منطقه شاهد درگیری خشونت بار بین فلسطینی ها با نیروهای اسرائیلی بوده است.
فلسطینی ها در اعتراض به کشته شدن دو فلسطینی در تظاهرات روز چهارشنبه گذشته توسط سربازان اسرائیلی و مرگ یک فلسطینی ۶۴ ساله زندانی در اسرائیل، در روز پنجشنبه گذشته، در کرانه باختری تظاهرات کردند.

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی ها اسرائیل را متهم کرد که برای توقف گفتگوهای صلح به ناآرامی در کرانه باختری دامن می زند.
وی گفت " اسرائیل می خواهد آب را گل آلود کند زیرا هیچ راهی وجود ندارد که تظاهرات صلح آمیز به کشته شدن دو تن بینجامد. اسرائیل با این اقدامات می خواهد به امنیت در کرانه باختری خاتمه دهد. "

اسرائیل می گوید ، فلسطینی ها دست به یک بازی خطرناک زده اند و به نفع فلسطینی ها و اسرائیل است که این خشونت ها پایان یابد.

گزارش های خبری از منطقه به نقل از یکی از مشاوران محمود عباس حاکی است که وی خواستار نقشه راهی برای تشکیل دولت آینده فلسطینی ها قبل از انجام هر گونه گفتگو است.
XS
SM
MD
LG