لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۲

جان کری در خاورمیانه: در جستجوی صلح


جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه به خاورمیانه سفر می کند. این سفر با هدف انجام مذاکراتی پیرامون برگزاری نشستی با محور صلح در سوریه انجام می شود.

بشار اسد رییس جمهوری سوریه گفته است شک دارد که کوشش های آمریکا و روسیه بتواند به خشونت سوریه پایان دهد.

به رغم حمایت واشنگتن و مسکو از دو سوی مختلف درگیری در سوریه، به گفته وزیر امور خارجه ایالات متحده میان دو کشور بر سر تشکیل دولت گذار در سوریه اتفاق نظر وجود دارد.

آقای کری در این خصوص گفته است:«روسیه و ایالات متحده باور مشترکی دارند و آن، این است که همکاری ما با یکدیگر برای رسیدن به راه حلی برای صلح پایدار، به غایت سازنده و مثبت است.»

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، می گوید جان کری و سرگئی لاوروف، همتای روس وی، باید به سرعت عمل کنند و نشستی را با محور صلح سوریه هرچه زودتر برگزار کنند.

بشار اسد رییس جمهوری سوریه اما، می گوید «برخی از مقام های سیاسی جامعه جهانی [مبارزه با] تروریسم را با یافتن راه حلی سیاسی اشتباه گرفته اند.» اسد می گوید «از ابتدا به مذاکره معتقد بوده»، اما به شرطی که اپوزیسیون سلاح خود را بر زمین بگذارد.

تحلیلگران امور سوریه معتقدند که اسد تمام توان خود را به کار گرفته تا مانع از برگزاری مذاکرات صلح شود یا کاری کند که این مذاکرات به نتیجه نرسد.

بشار اسد می گوید استعفا نخواهد داد. اما استعفای وی شرط اپوزیسیون برای مشارکتدر مذاکرات صلح است. نه آمریکا و نه اتحادیه اروپا چنین شرطی را برای برگزاری و انجام مذاکرات تعیین نکرده اند.

از سوی دیگر، روسیه نیز اصرار دارد که ایران در این مذاکرات شرکت داشته باشد، اما دخالت ایران دست کم تاکنون مورد تایید آمریکا نبوده است. این همه، برگزاری نشستی را با محور رفع تنش و برقراری صلح در سوریه، از اساس و آغاز با مانع مواجه می کند.

گفتنی است که گروه اصلی اپوزیسیون سوریه طی سفر جان کری به خاورمیانه قصد ندارند با وی مذاکره کنند و تعهدی هم نسپرده اند که در گفت و گوهای صلح شرکت کنند.

جورج صبره، رییس شورای ملی سوریه که گروه اصلی اپوزیسیون آن کشور است، می گوید اپوزیسیون هنوز تصمیمی برای شرکت یا عدم شرکت در مذاکرات صلح نگرفته، و برای این تصمیم هنوز زود است، چرا که روشن نیست که موضوع چنین نشستی چه خواهد بود، دستور جلسه چیست، و کشورهای شرکت کننده کدامند.

آقای کری در ابتدا به یمن می رود، و در مورد مسائل دو جانبه و منطقه ای با مقامات آن کشور گفتگو خواهد کرد.

وی سپس برای گفتگو با کشورهای متحد در مورد پایان دادن بحران سوریه عازم اردن خواهد شد.

در مرحله بعد، وزیر امور خارجه امریکا برای پیگیری صلح اسرائیل و فلسطینیها، به اورشلیم و کرانه باختری خواهد رفت.

آدیس آبابا آخرین مرحله این سفر وزیر امور خارجه آمریکاست. وی در این شهر در اجلاس اتحادیه آفریقا و مراسم پنجاهمین سالگرد سازمان اتحاد آفریقا شرکت خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG