لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۹

دیدار نتانیاهو با پوتین: تلاش در امنیت خاورمیانه


بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل می گوید کشور او و روسیه می توانند برای ثبات بیشتر و امن تر ساختن خاورمیانه باهم کار کنند.

نتانیاهو این نظر را روز سه شنبه در دیداری با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه در سوچی ابراز داشت. مذاکرات آنها بر اوضاع سوریه متمرکز بود.

اسراییل و قدرت های غربی نگران تصمیم روسیه به فروش تسلیحات پیشرفته پدافند هوایی به سوریه هستند. چنین اقدامی هر حمله هوایی احتمالی علیه نیروهای بشار اسد را پیچیده خواهد ساخت.

سرگئی لاوروف وزیر امورخارجه روسیه هفته پیش گفت دولت او فروش تسلیحاتی به سوریه را براساس قراردادهای فعلی تکمیل می کند، اما نگفت آیا آن قراردادها آتشبارهای موشکی پیشرفته اس – ۳۰۰ را نیز شامل می شوند یا نه.

مذاکرات نتانیاهو با پوتین در حالی صورت گرفت که کوشش برای تشکیل یک کنفرانس پیشنهادی امریکا و روسیه در مورد سوریه ادامه دارد.

پرزیدنت پوتین با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا درباره کنفرانس، که هیات هایی از دولت سوریه و شورشیان را کنار هم خواهد نشاند، بحث کرده است، اما روشن نیست آیا هیچکدام از آنها در آن کنفرانس شرکت خواهند کرد یانه.

خبرگزاری سوریه روز سه شنبه اظهارات وزیر کشور را منتشر کرد که می گوید دولت پیش از گرفتن تصمیم به شرکت در کنفرانس بین المللی به جزییات بیشتری نیاز دارد. او همچنین تاکید می کند سوریه در هیچ گفت و شنودی که مغایر با حاکمیتش باشد شرکت نخواهد کرد.
XS
SM
MD
LG