لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۵

سفر اوباما و بحران اسراییل و فلسطینیان


سفر باراک اوباما، رئیس جمهوری و جان کری، رئیس امور خارجه ایالات متحده به خاورمیانه و دیدار دو دولتمرد با مقامات اسراییلی و فلسطینی بار دیگر چشم انداز مذاکرات صلح بین این دو طرف بحران را در مرکز توجه قرار داده است.

آقای اوباما در سفر هفته گذشته خود به خاورمیانه مصرانه از اسراییل و مقامات فلسطینی خواست تا در مورد مسائل کلیدی و مهم توافق نامه صلح مذاکره مستقیم برقرار کنند. اما برخی از تحلیلگران معتقدند که هیچ یک از طرفین در آینده نزدیک برای حضور در مذاکرات همه جانبه آمادگی ندارند.

نیتان ساچس، کارشناس سیاست خارجی «موسسه بروکینگز» می گوید سفر رئیس جمهوری از نظر دیپلماسی عمومی موفقیت آمیز بود اما مقامات اسراییلی و فلسطینی در حال حاضر برای برداشتن «قدم های جدی» که به تغییر منتهی شوند، تردید دارند. او می گوید هم اسراییلی ها و هم فلسطینی ها در مورد یافتن راهکاری برای تشکیل دو کشور مستقل در آینده نزدیک بدبین هستند و تردید دارند. وی می افزاید دلایلی همچون سیاست داخلی و شرایط بسیار متزلزل و آسیب پذیر منطقه به ویژه در سوریه و مصر که هم مرز اسراییل هستند، از جمله عوامل مهم چنین بدبینی است.

غیث العماری، مدیرعامل «گروه ضربت آمریکایی در امور فلسطین» به صدای آمریکا گفته است که فلسطینی ها از تعهد آقای اوباما به یافتن یک راهکار استقرار دو کشور مستقل دلگرم شدند اما آن ها هنوز در مورد مواضع و رویکردهای آقای اوباما در مورد مسائلی همچون عضویت فلسطین در سازمان ملل متحد و نیز توقف ساخت شهرک های یهودی نشین تردید دارند.
XS
SM
MD
LG