لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۰

ترکیه نخستین مقصد جان کری در خاورمیانه


جان کری وزیر امورخارجه آمریکا امروز، یکشنبه، با مقامات ترکیه در آغاز سفر ده روزه ای ملاقات می کند، که بحران سوریه، روند صلح خاورمیانه و اوضاع کره شمالی در کانون آن قرار دارد.

مذاکرات آقای کری با رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه و احمد داوداوغلو وزیر امور خارجه آن کشور در باره تلاش های مرتبط با پایان بخشیدن به جنگ داخلی مرگبار در کشور همسایه، سوریه، بخشی از برنامه امروز وزیر امور خارجه آمریکا در سفر به ترکیه است.

به تخمین سازمان ملل متحد بیش از ۲۵۰ هزار سوری در اردوگاه هائی در ترکیه زندگی می کنند که پس از فرار آنان از سوریه طی دو سال گذشته دائر شده است.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین از آقای اردوغان خواستار اجرای توافق اخیر ترکیه با اسرائیل خواهد شد، که دو هفته پیش با کمک آمریکا برای عادی ساختن مناسبات با اسرائیل حاصل شد.

مناسبات میان ترکیه و اسرائیل از سال ۲۰۱۰ پس از کشته شدن ۹ تبعه ترکیه در جریان عملیات کماندوهای اسرائیلی علیه ناوگان حامل کمک های بین المللی به مقصد غزه سرد و متشنج بوده است.

برطرف ساختن تشنج ها می تواند به همکاری ها و هماهنگی های منطقه ای در مورد وضعیت سوریه و مناقشه اسرائیلی-فلسطینی کمک کند.

وزیر امور خارجه آمریکا، در این هفته همچنین با بنجامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در اورشلیم، و با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در کرانه غربی، ملاقات می کند.
وزارت امور خارجه آمریکا می گوید وی بر تدابیر مرتبط با اعتمادسازی میان دو طرف تاکید خواهد گذاشت.

آقای کری از بریتانیا نیز در جریان برگزاری جلسه ای از گروه هشت کشور صنعتی جهان دیدن خواهد کرد.

وی سپس راهی کره جنوبی، چین و ژاپن خواهد شد تا در باره برنامه اتمی کره شمالی و تشدید تهدید های علیه آمریکا و متحدانش با مقامات گفتگو و تبادل نظر کند.
آقای کری روز پانزدهم آوریل از توکیو به واشنگتن بازخواهد گشت.
XS
SM
MD
LG