لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۷

کری برای گفتگو با ملک عبدالله در مورد عراق به عربستان می رود


جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا به عربستان سعودی می رود تا روز جمعه در دیدار با ملک عبدالله پادشاه این کشور درباره چگونگی برخورد با پیکارجویان گروه سنی دولت اسلامی عراق و شام (داعش)، گفتگو کند.

داعش بخش های وسیعی از سوریه و عراق را تحت کنترل خود دارد و تهدید کرده است به بغداد حمله خواهد کرد.

جان کری روز پنجشنبه به منظور متحد کردن تلاش های منطقه ای برای برخورد با داعش، با وزیران امورخارجه عربستان، امارات و اردن دیدار و گفتگو کرد.

گمان می رود منابعی در کشورهای سنی حاشیه خلیج فارس که با دولت شیعه نوری المالکی، نخست وزیر عراق مخالف هستند، تامین کننده اصلی منابع مالی داعش هستند. داعش گروهی جدا شده از شبکه القاعده است.

مقامات آمریکایی می گویند دیپلمات های عرب پیشنهادی برای کمک نظامی از دولت نوری المالکی ارائه ندادند. اما واشنگتن امیدوار است که کشورهای عربی از نفوذ خود در بین شبه نظامیان سنی عراق استفاده کنند تا به اقدامات ضد داعش کمک کنند.

آمریکا در حال بررسی جوانب حملات هوایی احتمالی علیه داعش است و اعلام کرده ۳۰۰ مشاور نظامی را برای کمک به نیروهای مسلح عراق به این کشور اعزام می کند تا مانع پیشروی داعش شوند. شماری از این نیروها روز پنجشبه وارد عراق شدند.

آمریکا همچنین روزانه ۳۰ تا ۳۵ پرواز شناسایی بر فراز عراق انجام می دهد.

روزنامه های آمریکایی نیز از ارسال تجهیزات نظامی ایران به عراق خبر داده اند. منابع خبری می گویند ایران پهبادهای شناسایی را در یک پایگاه هوایی بغداد مستقر کرده است.

بر اساس برخی اخبار پیشروی داعش به سمت بغداد کندتر شده است. اما در مورد برپایی یک دولت سختگیر اسلامی در مناطق تحت تصرف داعش در عراق و سوریه نگرانی های زیادی وجود دارد.

روز جمعه، دیده بان حقوق بشر اعلام کرد تصاویر عکاسان و ماهواره ای قویا نشان می دهد که داعش دست کم ۱۶۰ نفر را در شهر تکریت که روز ۱۱ ژوئن تصرف کرد، به طور گروهی اعدام کرده است. داعش پیشتر نیز گفته بود ۱۷۰۰ نفر از نیروهای شیعه ارتش عراق را در تکریت به طور دسته جمعی اعدام کرده است.

XS
SM
MD
LG