لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۱

نوری مالکی: جنگنده های سوریه به پیکارجویان داعش حمله کردند


نوری المالکی، نخست وزیر عراق تایید کرد ارتش سوریه به شبه نظامیان داعش در یک منطقه مرزی حمله هوایی کرده است.

آقای مالکی روز پنجشنبه به بی بی سی گفت جنگنده های ارتش سوریه مواضع پیکارجویان دولت اسلامی عراق و شام، داعش، را در یک منطقه مرزی سوریه با عراق بمباران کردند.

نوری المالکی به بی بی سی گفت درحالی که عراق درخواستی برای این حمله نکرده بود، اما این کشور از هر حمله ای به پیکار جویان اسلامگرا داعش استقبال می کند.

اما شبکه خبری سی.ان.ان روز چهارشنبه گزارش داد حملات هوایی سوریه روز سه شنبه به چند شهر مرزی عراقی صورت گرفت و دست کم ۵۷ نفر غیر نظامی کشته و بیش از ۱۲۰ تن زخمی شدند. سی.ان.ان می گوید مقامات محلی استان انبار این حملات را به ارتش سوریه نسبت داده اند.

این شبکه می نویسد صباح کرخوت، رئیس شورای شورای استانی انبار روز چهارشنبه گفت حمله هوایی سوریه «علیه غیرنظامیان» وحشیانه بوده است.

سی.ان.ان می گوید این شهرهای مرزی تحت کنترل دولت اسلامی عراق و شام است.

در تحولی دیگر، نوری المالکی روز چهارشنبه پیشنهاد تشکیل دولت اضطراری برای کمک به کشور در برخورد با شورش پیکارجویان اسلامگرای سنی را رد کرد.

مالکی روز چهارشنبه در پیامی تلویزیونی گفت چنین اقدامی با قانون اساسی و نتایح انتخابات پارلمانی عراق مغایرت خواهد داشت.

جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده روز دوشنبه گفت رهبران عراق به او اطمینان داده‌اند ضرب الاجل اول ژوئیه (۱۰ تیر ماه) برای آغاز تشکیل دولت را رعایت خواهند کرد.

کری و باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، هر دو عراق را ترغیب کرده‌اند دولتی فراگیر، که اقلیت‌های سنی و کرد را شامل شود، تشکیل دهد.

دولت مالکی، که تحت تسلط شیعیان است، به دلیل کنار گذاشتن اقلیت‌ها و دامن زدن به تنش‌های فرقه‌ای، با انتقادهایی روبرو شده است. او در سخنرانی خود خواهان وحدت شده است.

با این حال خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت، آقای مالکی از آغاز روند تشکیل دولت جدید در آن کشور حمایت کرده است. بنابر گزارش‌ها، پارلمان عراق قرار است در عرض یک هفته نشستی را برای تشکیل دولت جدید بر اساس نتایج انتخابات ماه آوریل برگزار کند.

به گزارش رویترز نخست وزیر عراق در سخنانی در تلویزیون گفت «ما در نخستین جلسه این نشست شرکت خواهیم کرد» و در ادامه از تعهد خود به «وفاداری به ملت» و احترام به خواست روحانی برجسته شیعه در آن کشور سخن گفت.

آیت‌الله علی سیستانی، از مراجع شیعه ساکن در عراق، روز جمعه خواستار آغاز روند تشکیل دولت جدید شده بود.

در این میان، ۱۳۰ نفر از حدود ۳۰۰ مشاور نظامی آمریکایی که باراک اوباما برای حفاظت از سفارت ایالات متحده در عراق و نیز کمک به دولت آن کشور برای مقابله با حملات داعش تعهد کرده بود به آن کشور اعزام کند، وارد عراق شدند.

آمریکا همچنین پروازهای شناسایی بر فراز عراق انجام می‌دهد و در حالی که سربازان عراقی با شورشیان افراطی سنی می‌جنگند، روزانه ۳۰ تا ۳۵ پرواز برای کسب اطلاعات بیشتری درباره وضعیت امنیتی در آن کشور صورت می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پیکارجویان دولت اسلامی عراق و شام (داعش) بامداد چهارشنبه به پالایشگاه نفت بیجی، که روزها است درپی تصرف آن هستند حمله کردند، اما یکی از فرماندهان نظامی عراق گفت نیروهای امنیتی آنها را عقب رانده‌اند.

یک گلوله خمپاره نیز به خانه‌ای در جلوله، در شمال شرقی عراق، برخورد کرد و موجب کشته شدن یک زن شد و دو فرزند او را مجروح کرد.

پیکارجویان سنی روز چهارشنبه به پایگاه‌های هوایی ارتش عراق حمله کردند.

XS
SM
MD
LG