لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۳

آمریکا و فرانسه: ایران حق دارد برنامه صلح آمیز اتمی داشته باشد، نه برنامه نظامی


Nepalese gather to attend a candlelight vigil over an art of Dharhara Tower and Kasthamandap temple to mark the one year anniversary of devastating earthquake in Kathmandu, Nepal.
Nepalese gather to attend a candlelight vigil over an art of Dharhara Tower and Kasthamandap temple to mark the one year anniversary of devastating earthquake in Kathmandu, Nepal.

جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا گفت او و همتای فرانسوی اش، لوران فابیوس، توافق کرده اند که ایران از حق داشتن یک برنامه صلح آمیز هسته ای برخوردار است؛ و نه حرکت در مسیر ساخت بمب اتمی.

کری و فابیوس در پاریس دیدار کردند و درباره مذاکرات اتمی در حال انجام با ایران و مسائل دیگر گفتگو کردند.

گفتگوی دو وزیر امورخارجه پیش از دیدار دیدار سه جانبه ای که قرار است درباره برنامه اتمی ایران در عمان با حضور جان کری صورت بگیرد، انجام شد.

وزیر امورخارجه آمریکا گفت او و فابیوس معتقدند برای یک کشور «کار آسانی است» که اثبات کند برنامه اتمی اش صلح آمیز است.

وزیر امورخارجه آمریکا گفت ایالات متحده و فرانسه در حالی در مذاکرات برای حل مسئله اتمی ایران پیش از ضرب الاجل ۳ آذرماه شرکت می کنند که هدف مشترکی دارند.

کری گفت ما دست در دست هم، بسیار از نزدیک با هم طی چند هفته آینده کار می کنیم تا یک راه موفقیت آمیزی [درباره برنامه اتمی ایران] پیدا کنیم.

روز چهارشنبه باراک اوباما که در یک نشست خبری در واشنگتن از «بی‌اعتمادی تاریخی» بین ایران و آمریکا به عنوان یکی از چالش‌های پیش روی طرفین در رسیدن به یک توافق جامع اتمی نام برد و افزود پیش‌بینی‌ها درباره نتایج گفتگوها برای رسیدن به توافق باید ظرف سه یا چهار هفته آینده روشن شود.

روز یکشنبه، جان کری، محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه ایران، و کاترین اشتون نماینده اتحادیه اروپا سعی خواهند کرد که در جریان مذاکراتشان در عمان، پیشرفتی در مذاکرات اتمی ایران ایجاد کنند.

ایران اصرار دارد که از حق غنی سازی اورانیوم برخوردار است. قدرت های غربی ابراز نگرانی کرده اند که ایران می خواهد تسلیحات اتمی تولید کند.

کری می گوید که گروه ۱+۵ برای کمک به ایران برای رسیدن به اهدافش، «ایده های خلاقانه ای» ارائه داده است.

جان کری گفت : حالا خواهیم دید که آیا ایران قادر خواهد بود که اظهارات علنی اش مبنی بر اینکه آماده است به دنیا ثابت کند برنامه اتمی صلح آمیزی دارد را با تصمیمات سخت و شجاعانه ایکه باید همه ما آنها را بگیریم، مطابقت دهد؟

وزیر امورخارجه آمریکا گفت اکنون زمان گرفتن آن تصمیم ها است.

ریکاردو آلکارو، تحلیلگر امورخاورمیانه از اندیشکده بروکینگز می گوید حسن روحانی ممکن است برای عرضه توافق نهایی اتمی به مخاطبان داخلی خود با مشکل مواجه باشد، اگر آن توافق طوری به نظر برسد که تهران امتیازاتی به غرب داده است.

او گفت ایران به چند دلیل از توافق نهایی اتمی سود خواهد برد که از جمله آنها برگشتن دوباره ایران به جامعه جهانی است که اقتصاد این کشور را که به شدت به خاطر تحریم ها آسیب دیده، تقویت خواهد کرد.

تحلیلگر اندیشکده بروکینگز گفت توافق اتمی همچنین باعث شهرت و اعتبار دولت حسن روحانی در سطح جهان خواهد شد.

XS
SM
MD
LG