لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۹

وزیر خارجه آلمان مذاکرات پیش رو را تلویحا آخرین فرصت ایران برای توافق دانست


فرانک والتر اشتاین مایر وزیر خارجه آلمان
فرانک والتر اشتاین مایر وزیر خارجه آلمان

در حالیکه مذاکره کنندگان هسته‌ای ایران و ۱+۵ برای یک ماراتن گفت و گوها در اواخر آبان آماده می‌شوند، وزیر امور خارجه آلمان، تلویحا این دور از مذاکرات را آخرین فرصت ایران برای دستیابی به توافق دانسته است.

فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان، روز دوشنبه در جاکارتا گفت: «اگر در رسیدن به توافق نهایی شکست بخوریم، با توجه به این‌که انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا در پیش است، نهادهای ایالات متحده تصمیم‌های جدیدی در مورد تحریم‌ها علیه ایران اتخاذ خواهند کرد.» او که به احتمال دستیابی جمهوری‌خواهان به اکثریت سنا اشاره داشت، اضافه کرد: «اگر این اتفاق بیفتد و تحریم‌های جدید تصویب شوند، در دو سال باقی مانده از ریاست جمهوری اوباما، هیچ شانسی برای زنده کردن مذاکرات با ایران وجود نخواهد داشت.»

قرار است روز سه‌شنبه انتخابات میان‌دوره‌ای در ایالات متحده برگزار شود و نظرسنجی‌های حاکی از آن است که جمهوری‌خواهان بخت آن را دارند تا اکثریت سنا را به دست آورند. در آن صورت، حزب رقیب رئیس جمهوری ایالات متحده کنترل مجلس نمایندگان و سنا را در اختیار خواهد گرفت و در وارد کردن فشار بیشتر بر ایران و سخت‌تر کردن رسیدن به یک توافق هسته‌ای خواهد کوشید. جمهوری‌خواهان در کنگره ایلات متحده به روشنی بر سخت گیری بسیار بیشتر به ایران برای دست برداشتن کامل از برنامه هسته‌ای خود پافشاری کرده‌اند.

با این وجود وزیر امور خارجه آلمان تاکید کرد که ایران و ۱+۵ بیش از همیشه به دستیابی به یک توافق نزدیک شده اند. اشتاین‌مایر گفت: «اگر آنها [ایران] خواهان راه حل هستند، می‌توانیم پیشنهادی ارائه بدهیم که ایران دشوار بتوانند آن را رد کنند».

قرار است مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ از نیمه دوم آبان، در مسقط پایتخت عمان از سر گرفته شود. بر این اساس، وزرای خارجه آمریکا و ایران و کاترین اشتون، ۱۸ آبان نشست دو روزه‌ای را با یکدیگر برگزار خواهند کرد و پس از آن، ۲۰ آبان، هیات‌های ایران و ۱+۵ در مسقط به مذاکره خواهند نشست.

در حالیکه تنها چند هفته به موعد ۲۴ نوامبر (سوم آذر) برای پایان مهلت دستیابی به توافق جامع هسته‌ای باقی‌مانده است، اخبار تایید نشده حاکی از آن است که احتمالا مذاکرات برای دستیابی توافق جامع هسته‌ای، ۲۷ آبان برابر با ۱۸ نوامبر، در وین دنبال خواهد شد. این دور از مذاکرات در حالی آغاز می‌شود که وندی شرمن، سرپرست تیم مذاکره کننده ایالات متحده به تازگی کفیل قائم مقام وزارت خارجه آمریکا شده است. او به دنبال بازنشسته شدن ویلیام برنز، قائم مقام وزارت خارجه ایالات متحده، عهده دار کفالت قائم مقامی این وزارتخانه شد.

XS
SM
MD
LG