لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۲

وزیران امور خارجه آمریکا و ایران ملاقات می کنند


عکس آرشیو - کری و ظربف - ۲۴ نوامبر ۲۰۱۳ در ژنو
عکس آرشیو - کری و ظربف - ۲۴ نوامبر ۲۰۱۳ در ژنو

جان کری وزیر خارجه آمریکا و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران حدود ۱۰ نوامبر – ۱۹ آبان - در دیداری در عمان در باره برنامه اتمی ایران گفت و گو خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این دیدار که خبرگزاری اتریش روز جمعه آنرا بنقل از منابع دیپلماتیک نامشخص گزارش داد، در پیشاپیش دور نهایی مذاکرات بین ایران و قدرت های جهانی در وین صورت می گیرد.

هدف آنها این است که تا ۳ آذر – ۲۴ نوامبر – در مورد مهار برنامه اتمی ایران به توافق برسند. چنین توافقی این نگرانی را که تهران ممکن است زیر پوشش برنامه اتمی غیر نظامی، در صدد ساختن اسلحه برآید کاهش خواهد داد.

ایران، در مقابل کاهش فعالیت های اتمی و موافقت با بازرسی های نزدیکتر سازمان ملل متحد، می خواهد تحریم های سازمان ملل متحد و غرب لغو شود.

در گزارش خبرگزاری فرانسه گفته می شود ماه ها مذاکرات فشرده، از جمله بین کری و ظریف در نیمه اکتبر در وین، پیشرفت هایی داشته است اما بنظر می رسد دو طرف در مورد مسائل اصلی غنی سازی اورانیوم و چگونگی کاهش تحریم ها به بن بست رسیده اند.

جان کری روز پنجشنبه گفت رسیدن به توافق ایجاب می کند ایران « تصمیمات سختی» بگیرد.

گزارش خبرگزاری اتریش حاکی است کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در عمان حضور خواهد داشت.

عمان محلی است که بنا به گزارش ها آمریکا و ایران در آنجا پنهانی به گفت و گو نشستند و شالوده معامله موقت در نوامبر گذشته را پی ریزی کردند.

روز جمعه همچنین یوکیا آمانو، مدیر آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت پیشرفت در تحقیق در باره فعالیت های تسلیحاتی مظنون ایران در ماه های اخیر کند شده و اینک محدود است.

آمانو، که روز پنجشنبه در واشنگتن با جان کری ملاقات کرد گفت در آغاز ایران اقداماتی را که با آژانس موافقت کرده بود انجام داد، با این حال از تابستان پیشرفت محدود بوده است.

XS
SM
MD
LG