لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۰

اجلاس وزرای امور خارجه ناتو در بروکسل


جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده برای شرکت در اجلاس وزرای امور خارجه ناتو به بروکسل سفر کرده است. انتظار می رود گفتگوهای وزرای امور خارجه ناتو بر تاخیر امضای توافق نامه زمان خروج نیروهای خارجی از افغانستان پس از سال ٢٠١٤ متمرکز شوند.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان خواسته است تا امضای توافق نامه به بعد از انتخابات ماه آوریل در این کشور موکول شود.

اجلاس وزرای امور خارجه ناتو پس از گردهمایی رهبران افغان برگزار می شود که با مفاد «توافق نامه امنیتی دوجانبه» موافقت کردند.

جنیفر پساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده گفته است این توافق نامه به حفظ امنیت آینده این کشور کمک خواهد کرد.

وی گفته است «ما موضع خود را روشن کرده ایم، افغان ها نیز موضع روشنی دارند. امضای توافق نامه امنیتی دوجانبه راهی در مسیر پیشرفت است و ما بارها تکرار کرده ایم که مشارکت پایا و بلندمدت بین افغانستان و ایالات متحده برای حمایت از افغان ها و به هدف دستیابی به صلح، توسعه و امنیت ماندگار و طولانی است.

کرزی در مورد متن نهایی که در این توافق نامه منتشر می شود با کری گفتگو کرده است.
این توافق نامه از سوی هزاران تن از بزرگان افغان در لویه جرگه مورد تایید و توافق قرار گرفت، اما آقای کرزی موفق شد تا امضای توافق نامه را به تاخیر بیندازد. وی خواسته است تا بندی به توافق نامه افزوده شود که شامل آزادی همه زندانیان افغان از بازداشتگاه های ایالات متحده در گوانتانامو باشد.

تحلیلگران می گویند به تعویق انداختن امضای توافق نامه میلیاردها دلار سرمایه گذاری خارجی و کمک به پروژه های توسعه در این کشور را در معرض خطر قرار می دهد.

پساکی می گوید این توافق نامه برای برنامه ریزی نظامی برای نیروهایی که پس از پایان سال ٢٠١٤ و زمانی که ماموریت جنگی ناتو در افغانستان به پایان می رسد، حیاتی است.

وی می افزاید «به تاخیر انداختن امضای توافق نامه تا پس از انتخابات سال آینده ایده مناسب و ماندگاری نیست، این کار سبب می شود افغان ها از آن اعتماد و اطمینانی که سزاوار آن هستند تا طی ماه های منتهی به انتخابات برای آینده خود داشته باشند، برخوردار نشوند و از سویی دیگر متحدان ایالات متحده و ناتو نیز تصویر روشنی برای دوره بعد از سال ٢٠١٤ و پس از عقب نشینی نیروهای نظامی از این کشور نخواهند داشت».

آقای کری بعد از اجلاس ناتو در بروکسل برای گفتگو در مورد پیوستن مولداوی به اتحادیه اروپا به این کشور سفر می کند و پس از آن برای گفتگو با رهبران اسرائیلی و فلسطینی رهسپار اسرائیل خواهد شد.
XS
SM
MD
LG